TRUVA (Troya)

www.fotopanorama360.comTruva; Çanakkale ilinin sınırları içinde, Kaz Dağları eteklerinde yer almaktadır. İlyada destanında bahsedilen Truva Savaş’ının gerçekleştiği bölge ve yerdir. Truva Antik kenti  1870’li yıllarda Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından Tevfikiye köyü çevresinde yapılan çalışmalar sonucu keşfedilip bulunmuştur. Schliemann‘ın kazılardan çıkardığı hazineleri’de yurt dışına kaçırdığı bilinmektedir.

Truva; dünyanın en ünlü, popüler ve önemli antik kentlerinden biridir. Truva antik kenti; Anadolu, Ege ve Balkanların kesişip buluştuğu benzersiz bir coğrafya içinde yer almaktadır. Truva; ayrıcada bulunduğu coğrafi konumu nedeniyle ev sahipliği yaptığı uygarlıkların diğer uygarlıklarla ticari ve kültürel alışverişi açısından çok önemli bir rol üstlenmiştir.

www.fotopanorama360.com

Troya Horse

www.fotopanorama360.comTevfikiye köyü civarındaki antik kentte çıkan eserlerin çoğu günümüzde Türkiye, Almanya ve Rusya‘dadır. Truva (Troya) Antik kenti, 1998 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesinde, 1996 yılından beri de Milli Parklar statüsünde bulunmaktadır.

Başlangıçta Efes ve Milet antik kentlerinde olduğu gibi  denize yakın olan, Çanakkale Boğazının güneyinde bir liman kenti olarak kurulmuş olan kent, Karamenderes nehrinin kentin kıyılarına taşıdığı alüvyonlar nedeni ile denizden zamanla uzaklaşmış ve kıyı kenti olma özelliği ve önemini yitirmiştir. Bundan sonrada yaşanan saldırılar ve doğal felaketler  sonrasında ise yeniden iskan edilmeyip, zaman içinde terk edilmiştir.

Troyalılar, Sardis kökeninden olan Herakleid hanedanlığının yerine geçmiş ve Anadolu‘yu 510 yıl boyunca Lidya krallığı Candaules (MÖ 735-718) dönemine dek yönetmişlerdir. Kimmerler, İyonlar, Frigyalılar, Milet‘liler Troyalıların ardından Anadolu’da yayılmış, daha sonrasında ise MÖ 546 yılında Pers istilası gelmiştir. 

Büyük İskenderinde bölgeye gelip  Perslere karşı mücadeleye giriştiği, sonrasında ise kenti ziyaret ettiği ve zırhını Athena tapınağına bağışladığı da tarihsel kaynaklarda belirtilmektedir.

www.fotopanorama360.com

Troya Horse

www.fotopanorama360.comTruva’ya Nasıl gidilir?

Truva antik kentine arabayla gitmek isterseniz Çanakkale- Ezine yolunun 30 km’sinde Çıplak ve Tevfikiye köyü yol ayrımına girip 5 km kadar gittikten sonra Truva Atını göreceksiniz. Bunun dışında bir çok turizm şirketinin belirli noktalardan bölgeye turları bulunmaktadır. Dilerseniz bu turlara katılıp bir tur rehberi eşliğinde de bu eşsiz antik kenti keşfedebilirsiniz.

www.fotopanorama360.com

Truva Antik Kenti

Hoşçakalın…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın