Demre ( Myra ) Noel Baba st. Nikolas / Nicholaus

www.fotopanorama360.comDemre ( Myra ) adı günümüzde Noel Baba ismi ile anılmakta olup ayrıca Likya ‘nın en önemli şehirlerindendir. Şehir yaklaşık olarak  MÖ 5 yüzyılda kurulmuştur. Bizans döneminde ise şehir idari, Piskoposluk ve dini bir merkez olarak ta kullanılmıştır Noel Baba olarak anılan ve bilinen St. Nikolas ‘ın burada Piskoposluk  yapıp Demre ’de yaşamını sürdürdüğüne inanılmaktadır.  Her yıl 6 Haziran Noel Baba ve Dünya barışına çağrı etkinlikleri, geleneksel olarak kutlanmaktadır.

www.fotopanorama360.com

Demre St. Nicholaus

Likya ‘nın Demre ‘de ( Myra ) bulunan en büyük tiyatrosundan ayakta kalan eserler,  bugün tiyatronun  Likya ‘nın en iyi korunmuş tiyatro ünvanına sahip olmasını sağlamıştır. 29 oturma sıraları ve 9-10 bin kişilik seyirci kapasiteli tiyatro sırtını tepeye yaslamıştır. Günümüzde bazı  oyun ve festivaller  için kullanılmaktadır.

www.bulenterdal.com.tr

Demre Tiyatro

www.fotopanorama360.comMyra metropoli  çeşitli ve önemli  Likya mezar  örneklerini ihtiva etmektedir,  kayaların  oyularak yapıldığı mezarlar, yazılar ve kabartmalar ile süslenmiştir. Diğer önemli bir kalıntı ise St. Nicholaus kilisesidir. Kilise günümüzde 7 metre toprak seviyesi  altındadır. St. Nicholaus kemikleri kilise içinde bulunan  mermer yapıdaki  bir mezar içinde bulunuyordu. Fakat St. Nikolas ‘ın bazı kemikleri İtalyanlar tarafından çalınıp Bari ‘ye kaçırılmıştır. Diğer taraftan bir Rus Prensi 1862 yılında Kiliseyi restore ettirip, St. Nicholaus ‘un Rusya’da çok kutsal sayılmasını sağlamıştır. Rus prensi yapıya bir kilise çanı ilave edip  kubbeyi ‘de ilaç tonozu ile değiştirmiştir. St. Nicholaus  bilindiği gibi Dünya ‘daki bütün  çocuklarının Noel Babasıdır.

www.bulenterdal.com.tr

Demre

Demre ‘ye Nasıl Gidilir:

Antalya ve Fethiye den kalkan otobüsler ile ulaşmak mümkün. Kaş ‘a ise 50 Km. mesafededir.

Konaklama & Telefon :

Demre Belediyesi       : 242 871 50 51
Grand Otel                 : 242 871 45 15
Kıyak Otel                 : 242 871 20 92
Themussa Pansiyon  : 242 874 22 52

 

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın