Salda Gölü Nerede Nasıl Gidilir

www.fotopanorama360.com
simge_2Salda Gölü nerede sorusu Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırları içinde kalan, ilçe merkezine yaklaşık 4 km. uzaklıkta bulunan  turkuaz renkli , mavinin bütün tonlarını görebileceğiniz Salda Gölü, muhteşem bir doğa harikasıdır.  Akdeniz sahillerini aratmayan kumsalıyla her sezon pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Konum olarak, Eşeler dağının eteklerinde, Toroslar’ın batı ucunda denizden yüksekliği 1193 metre,  genişlik olarak  44 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olan gölün binlerce yıl önce jeolojik bir çökme ile oluştuğu tahmin edilen bu krater gölü, 185 metrelik derinliği ile Türkiye’nin birinci dünyanın üçüncü en derin ve en temiz gölü olma özelliği taşımaktadır. Son 20 yıldır, göl seviyesinde 3-4 metreyi ulaşan bir çekilme olmuştur, ve hâlen bu çekilme devam etmektedir.

www.fotopanorama360.com

Salda Gölü

simge_2Göl ve Çevresi Mars Özelliği Taşıyor:
Salda Gölü ve çevresinde dört yıl yoğun bir araştırma yapan, İskoçya Glasgow Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mike Russel ayrıca ünlü İngiliz yayın kuruluşu BBC’den üç kişilik bir ekiple Salda Gölü’nde televizyon çekimi de yaptı.

Prof. Russel, dünya üzerinde, Mars gezegeninin yüzey özelliklerini taşıyan iki önemli yer bulunduğunu, bunlardan birisinin, Salda Gölü’nde diğerinin ise Kanada’nın kuzey bölgesinde olduğunu kaydetti. Prof. Russel, Gölde bulunan magnezyum yüklü beyaz kayaların Mars’ta da bulunduğunu bu durumun Mars’taki bölgenin de eskiden göl ya da deniz olabileceğini, burada güneş enerjisi ile kimyasal moleküllerin birleşmesi ile hayatın başlayabileceği savını  iddia etti.

BBC ekibi , göldeki suyun çekilmesiyle oluşan adacıklarda ve Kocaburun mevkinde yıllar önce çekimlerini yapıp hazırlamış olduğu bu program 2001 yılının Şubat ayında BBC Televizyonu’nda yayınlanmıştı.

Salda Gölü

simge_2Birinci Derece Sit Alanı:
Olası bir yapılaşmaya gidilerek  tatil siteleri ve özel konutların yapılması halinde göl ve çevresi hızlı bir şekilde kirleneceğinden, şu andaki evrensel değer, ekolojik yapı ve peyzajının  korunması ve yapılaşmanın dondurulması için Kültür Bakanlığı, İzmir 2 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun 14.06.1989 gün ve 786 sayılı kararı ile bölge  1. Derece sit alanı olarak ilan edilip, bu karar; Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulunun 28.7.1992 tarih ve 1501 sayılı yeni kararı ile de tadil edilerek, Salda Gölü kıyısındaki bazı mahaller, 2.derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.

www.fotopanorama360.com

Salda Gölü

simge_2Çamur Banyosu:
Salda Gölü‘nün  toprak yapısının sahip olduğu mineraller sayesinde yapılan araştırmalarda uzmanlar, göl suyunun sivilce ve mantar, ayrıca Cilt hastalığı,  eklem ağrıları, sedef gibi problemleri olanlar bu çamur havuzlarında şifa buluyorlar.

www.fotopanorama360.com

Çamur Banyosu

Bu çamur banyoları ayrıca kan dolaşımını hızlandırır, kasları rahatlatır, Antioksidan özelliğiyle hücreleri yenileyip  yaşlanma sürecini yavaşlatarak  cildi de sıkılaştırır, hormon dengeleyici etkileriyle kadın hastalıklarında meydana gelen ağrıları ve sıkıntıları hafifletir, ayrıca da bazı kas ve kemik problemlerini giderip, bağışıklık sistemin güçlenmesini sağlar ve stresin azalmasına yardımcı olup, depresyonu da giderir.

www.fotopanorama360.com

Salda Gölü

Salda Gölü Çamur Banyosunu diğer çamur banyo ve havuzlarından ayıran en önemli özelliği; doğal olması ve yurt çapında fazla bilinmediğinden dolayı kullanıcı sayısının az olması sebebi ile diğer çamur havuzlarından daha temiz olmasıdır.
Çamur banyosu için küçük bir hatırlatma; Çamur banyosu yaparken çamur killinin  burna hoş gelmeyen bir kokusu olacaktır. Kil yıllar öncesinde şampuan yerine kullanılıp, yumuşamış olan deriyi parlatmasıyla bilinir. İçinde bir çok mineral barındıran ( kükürt, klorür, florür…) çamurdan bu kadar koku gelmesi doğal olarak karşılanmalıdır…

simge_2Nerede Kalınır / Konaklama ve Kamp İmkanı:
Salda Gölü‘nde Çadır kurmak yasak, fakat çevrede aile ve gençler için motel, pansiyon ve  kamp imkanları mevcut  yeşille mavinin birleştiği, şehir gürültüsünden uzak, kamp imkanları, çadırcılar için kamp alanlarında elektrik, su, Restoran ve kafeteryada mevcut.

Salda Gölü Bungalovlar

Salda Gölü Bungalov

Salda Gölü Piknik Alanı

simge_2Salda Gölüne  Nasıl Gidilir :

– Burdur’dan Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?
Burdur’a gelip buradan Salda Gölü’ne kendi araçlarıyla gitmek isteyenler; Burdur-Hacılar-Yeşilova yolunu takip etmelidirler. Burdur Otogarı’ndan Yeşilova minibüslerine binerek te Göle ulaşılabilir.

– Antalya’dan Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?
Antalya’dan Salda Gölü’ne kendi özel araçlarıyla gitmek isteyenler için alternatif iki yol bulunmaktadır. Birincisi Antalya-Çavdır-Karamanlı yolu, ikincisi ise Antalya-Acıpayam-Güney yolu. Birinci yol ikinci yola  nazaran daha kısa sürer. Antalya Otogarı’ndan direk Yeşilova minibüslerine binerek te Göle ulaşılabilir.

– Denizli’den Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?
Denizli’den Salda Gölü’ne kendi araçlarıyla gitmek isteyenler;  Denizli-Serinhisar-Güney istikametinde Yeşilova ya ulaşabilirler. Denizli Otogarı’ndan Yeşilova minibüslerine binerek te Göle ulaşılabilir.

Aşağıdaki linkin ( üstüne tıklıyarak ) Sitemizdeki

sayfasına göz atabilirsiniz.
www.fotopanorama360.com

Salda Gölü Yol Tarifi

Hoşçakalın…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın