Emirgan Korusu Lale Festivali

Emirgan Korusuİstanbul’un Sarıyer ilçesi’ne bağlı Boğaz’ın kıyısında İstinye ile Emirgan semtleri arasında yer alan tarihi bir koru dur. İstanbul Boğazı manzarasına hakim  47.2 hektarlık Ağaçlık bir alanda yamaçlar ve sırtlar üstüne yayılmıştır. Çevresi ise yüksek duvarlarla çevrilmiştir.

www.fotopanorama360.com

Emirgan Korusu Biyolojik Gölet

www.fotopanorama360.com

Emirgan Korusu

www.fotopanorama360.com

Emirgan Korusu

www.fotopanorama360.com

Lale Deresi

Emirgan Korusu,  Osmanlı padişahı 4.Murad tarafından 17. yüzyılda İranlı Emir Güne Han‘a hediye edilmiştir. Daha önceleri Feridun Bahçeleri olarak anılan bölge bu olaydan sonra Emirgan Korusu olarak anılıp günümüze kadarda böyle gelmiştir. Daha sonraki Yüzyıllar ’da pek çok kez el değiştiren Emirgan Korusu, Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından 19. yüzyılda Mısır Hıdivi İsmail Paşa‘ya verilmiştir. 1871-1878 yılları arasında Emirgan Korusu içine 3 adet köşk yaptırılmıştır. Günümüze kadar bütün güzelliği ile ulaşan bu köşkler Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk lerdir.

www.bulenterdal.com.tr

Sarı Köşk

www.fotopanorama360.com

Beyaz Köşk

Emirgan Korusu 1940 yılında dönemin İstanbul belediye başkanı Lütfi Kırdar‘ın girişimleriyle kamulaştırılıp park olarak düzenlenip halkın hizmetine açılmıştır.
Emirgan Korusu’nda 2006 yılından itibaren her yıl Nisan ayı içinde muhteşem görsellik ve güzellikte muhakkak görülmeye değer Lale Festivali düzenlenmektedir.
Yaklaşık 20 milyon lale’nin  ekildiği İstanbul kentinde Emirgan korusu‘nda onlarca türden, yüz binlerce lale  muhteşem görsellikler arz etmektedir.

www.fotopanorama360.com

Emirgan Korusu

www.fotopanorama360.com

Emirgan Korusu

www.fotopanorama360.com

Lalelerden Nazar Boncuğu

Emirgan Korusu ‘na Nasıl Gidilir?

Emirgan Korusu ‘na toplu taşım araçları ile ulaşmak için İ.E.T.T. ‘nin sahil yolundan Sarıyer’e giden bütün otobüslerini kullanabilirsiniz. Emirgan durağında indikten sonra 5 dakikalık bir yürüyüşün ardından koruya ulaşabilirsiniz.
Anadolu yakasından gelecekler Kadıköy’den vapurla, Üsküdar’dan ise motor veya vapurla Beşiktaş’a geçip Beşiktaş – Ortaköy yolundan Sarıyer yönüne giden  herhangi bir otobüs ile Koruya ulaşabilirler.

Emirgan Korusu Tel: 0212 277 57 82

Hoşçakalın …

www.fotopanorama360.com

360 Derece Sanal Tur

EMİRGAN KORUSU 360 Derece Sanal Tur ile gezmek için lütfen tıklayın!
…………
“Galeriyi tam ekran görüntülemek için açılan pencerede üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır…”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın