Fethiye Saklıkent Kanyonu

www.fotopanorama360.comMuğla ‘nın Fethiye ilçesine 50Km. uzaklıkta olan Saklıkent Kanyonu Antalya karayolu üzerinde bulunmakta olup bir doğa harikasıdır. Saklıkent Kanyonu 4. Jeolojik zamanda meydana gelen depremler sonucunda jeolojik yapının karstik orjinli olması ve Fethiye ile Kaş ilçesi arasındaki sınırı oluşturan Karaçay Nehrinin ve binlerce yıl boyunca Beydağlarından gelen akarsuların kayaları aşındırması sonucu oluşmuş tüm güzelliği ve görkemi ile bugünkü şeklini almıştır.

www.fotopanorama360.com

Fethiye Saklıkent Kanyonu

www.fotopanorama360.comSaklıkent Kanyonu bir rivayete göre 25 yıl önce bir çoban tarafından bulunmuş, yöreyi Çevre ve Orman Bakanlığı, Saklıkent milli parkı olarak ilan etmiştir.  Tahta köprüler üzerinde yürüyerek su kaynağının olduğu yere varılabilmektedir. Havanın en yüksek sıcaklıkta olduğunda bile vücudun soğukluğuna dayanamayacağı bir derecede akan su aynı zamanda içilebilecek kalitededir.

www.fotopanorama360.com

Fethiye Saklıkent

www.fotopanorama360.comYürüyüş parkurunun ilerleyen kısımları daha tehlikeli olup, yer yer derin çukurlar ve şelaleler karşınıza çıkarak harika görüntüler oluşturur. Bu yürüyüşlerde özel olarak üretilen plastik ayakkabılar giyilerek parkurun hem kolay hem de zevkle tamamlanması mümkün olmaktadır. Kanyondaki nehrin dış kısmında killi toprak, özellikle kozmetik sektöründe kullanılıp, güzellik iksiri olarak Dünyanın bir çok yerinden ilgi görmektedir.

Saklıkent Çamur Banyosu

www.fotopanorama360.comBu doğa harikası  Saklıkent Kanyonu ‘na nasıl gidilir; Fethiye’den kalkan dolmuşlarla 1 Saat içinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca araç kiralayabilir yada turlarla ulaşımı sağlayabilirsiniz. Bölgeye ulaştıktan sonra nehrin kenarında kurulmuş mekanlarda o muhteşem doğanın içinde yemeğiniz ide yiyebilirsiniz.

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın