Frig Vadisi – Ayazini Nerede Nasıl Gidilir

www.fotopanorama360.com

simge_2Afyonkarahisar ’a bağlı İhsaniye ‘nin beldelerinden biri olan Ayazini kasabasına Afyonkarahisar Eskişehir karayolunun 27 Km. den sağa doğru 4,7 Km. giderek ulaşılabilirsiniz.

Ayazini kasabası Frig döneminden beri halen yerleşim yeri olarak kullanılmakta olup, bölgede yapılan incelemelerde Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılara da rastlanmaktadır.

Günümüzde de yerleşim yeri olan köy Frig vadisi içinde kaldığı için bazen evin duvarına yaslanmış kaya mezarı, bazen de evlerin yanında o döneme ait kayalara oyulmuş Frig yaşam alanlarını görebilirsiniz. Buradaki görüntüler çoğunlukla tarihi dokuyla uyum içindedir.

 

www.fotopanorama360.com

Frig Vadisi Ayazini

simge_2Frigler yaşam alanlarını tüf kayalıklar içine oyarak yapmışlardır, bölgenin volkanik yapısı gereği tüf kayalıklar oldukça yumuşak dokuda oldukları için kolayca oyarak yapılan yaşam alanları güzel olduğu kadar ilginç ve görülmeye değerdir.

Avdalas Kalesi

Frig vadisi ndeki diğer önemli yapı olan Avdalaz kalesi çok katlı , alanlar arasında geçiş sağlanarak ve hem kazılıp hem de oyularak yapılmış ilginç bir örnektir.

Tarihle tamamen iç içe olan Ayazini köyü en zengin Frig eserlerine sahip olan belde olmasından dolayı sit alanı içinde kalmaktadır. Onun için bu beldede yapılan ve yapılacak olan her türlü çalışmalar Anıtlar yüksek kurulu tarafından denetlenmektedir.

www.fotopanorama360.com

Ayazini Kasabası

simge_2Ayazini beldesinde 2004 yılından beri her yıl Kültür ve Turizm festivali düzenlenmekte olup, festivalde çeşitli şenlikler, geçit törenleri ve defileler yer almaktadır.

Ayazini beldesinde konaklama imkanları çok kısıtlı olduğu için, Ayazini ne birkaç Km. uzaklıktaki Gazlıgöl ve Gecek kaplıca ve Termal tesis ‘lerinde, Otel ve Motellerin yanı sıra İçinde termal suların olduğu Villa ve evlerde de kalarak keyifli bir Termal tatilde yapmış olursunuz.

Frig Vadisi / Ayazini Nerede Nasıl Gidilir: Harita için “TIKLAYIN”

www.fotopanorama360.com

360 Derece Sanal Tur

FRİG VADİSİ 360 Derece Sanal Tur ile gezmek için lütfen tıklayın!
…………
“Galeriyi tam ekran görüntülemek için açılan pencerede üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır…”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın