www.bulenterdal.com.tr

Blog Yazıları

Focus Stacking Nedir, Nasıl Uygulanır 
 

Focus Stacking Nedir?

Focus stacking tekniği bilinmesi gereken bir fotoğraf işleme tekniğidir. Bazı kaynaklarca da “focus blending” olarak da adlandırılır. Bir fotoğrafın farklı bölgelerinin netleştirilmesi ardından, net alanların dijital ortamda fotoğraf işleme program uygulamaları ile birleştirilip daha fazla net alana sahip bir fotoğraf çıkarma işlemidir.

Niçin Focus Stacking Yöntemine İhtiyaç Duyarız?

Makro fotoğrafları çekerken, çeşitli makro lensler veya close-up filtreler bize çekim avantajı olarak (sinek, kalem ucu, çiçek, böcek vs.) objeye çok fazla yaklaşma imkanı sunarlar fakat objeye yaklaştıkça net alan oldukça daralır. Örnek olarak sadece bir su damlasını vurgulamak istersek focus stacking yöntemine ihtiyacımız olmayabilir fakat genel pozisyonda konuyu göstermek istiyorsak, mesela bir örümceğin veya sineğin kafasını ve bacaklarını kapsayan makro çekim kurguladıysak o zaman focus stacking tek başvurumuz olacaktır.

İşlenmiş Fotoğrafları Birleştirme Aşaması: Objenin farklı noktalarını netleyerek çektiğimiz fotoğrafları bu aşamada Adobe Lightroom, Adobe Photoshop, Zerene Stacker veya focus stacking desteği olan benzer işi yapabilecek alternatif imaj işleme uygulamaları yardımıyla focus stacking işlemi yapabiliriz.

Focus Stacking

İşlem için; Photo Shop’ta Yeni bir dosya açıyoruz

File / Scripts / Load File into Stac  seçeneğine tıklayıp çektiğimiz klasördeki fotoğrafları seçip Photo Shop’a aktarıyoruz, sayfa altındaki ilk kareyi tikleyip ardından da OK tuşuna tıklayarak işleme başlıyoruz ve Photo Shop Layer leri oluşturduktan sonra bütün Layer leri seçip ardından Edit’e gelip açılan menüden Auto_Blend Layers seçeneğine tıklayıp karşımıza gelen menüden görüntüleri yığınla seçeneğine işaretleyip aşağıda ilk kutucuk da işaretlenirse Photo Shop çektiğimiz Fotoğraflar içinde ışık veya ton farkı olduysa otomatik olarak dengeleyecektir.

Kovada Gölü Milli Parkı / Isparta 
 

Kovada Gölü Milli Parkı Isparta ili sınırlarında, Antalya’nın kuzeyinde, güney kuzey yönünde uzanan ve deprem sonucu oluşan kırık üzerinde yer alan küçük bir göldür. Göller bölgesindeki, Eğirdir gölü ’nün doğal bir uzantısı olup Eğirdir Gölü’nde bulunan fazla su bir kanalla Kovada Gölü’ne akmaktadır.
Eğirdir Gölü çukurluğu güneye doğru uzanıp vadi özelliği gösterir, Göl içindeki bazı yerler sazlık ve kamışlık olup göle çok güzel görünüm kazandırmaktadır.

www.fotopanorama360.com

Kovada Gölü denizden 908 metre yüksekte yer alıp, 7,9 km2 yüz ölçümüne sahiptir, en derin yeri ise ancak 6 metre kadardır.
Eğirdir‘e 24 km uzaklıkta bulunan Kovada Gölü çevresi zengin bitki örtüsüne sahiptir ve yüzlerce çeşit hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı “Milli Park” özelliği taşır.

www.fotopanorama360.com

Kovada Gölü‘nde yaşayan balıklar avlanabilir. Gölde, pullu sazan, kadife balığı, sudak, gümüş havuz balığı yaşar. Kovada Gölü, Ulusal Park kapsamında koruma altında alınmış olup güzel doğası ile doğa yürüyüşü yapıp güzel bir gün geçirebileceğiniz günü birlik piknik alanları da mevcuttur.

Türkiye’nin Çadır Kamp Alanları Yerleri / Karavan Bungalov Camping 

Türkiyenin en iyi yada vasat Çadır Kamp Alanları Yerleri / Bungalow Karavan … Türkiye’deki bölgelere göre en iyi veya vasat Çadır Kamp alanları, Karavan ve Bungalow Camping’ lerini listeleme’ den önce, kısaca kamp yapma konsepti ile  başlayalım; Her sezon başı yaz tatili planları yaparken Lüks otel tatilleri ya da Turlar başlı başına bir seçenek, fakat yine […]

Yedigöller Milli Parkı Nerede Nasıl Gidilir / 360 Sanal tur 

Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz Bölgesinde Bolu il sınırları içinde Bolu’nun 42 km. kuzeyinde, Zonguldak ilinin ise güneyinde  yer alır.  Aralarında 110 m. civarında yükselti farkı bulunan iki plato üzerindeki 7 adet “Büyükgöl, Sazlıgöl, incegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl ve Seringöl” heyelan sonucu oluşan doğa harikası göllerdir. Ortalama 780 m. yükseklikte olan platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl’dür, güneydoğusundaki Deringöl, […]

Micro SDHC ve SDXC Kart Arasındaki Fark Nedir 
 

Micro hafıza kartları dijital kamera, tablet, akıllı telefon, video kamera, ve bunun gibi. tüm dijital platform ve cihazlarında önemli küçük boyutlarda depolama aygıtlarıdır. Micro hafıza kartları da gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün gelişmekte farklı türlü modellere ve özelliklere sahip olmaktadırlar. Bu yazımızda Micro SDHC ve Micro SDXC hafıza kartlar arasındaki fark nedir ne işe yaradıkları sorularını cevaplayacağız.

Micro Kartlar

Mikro SDHC Hafıza kartı nedir ve özellikleri.

Standart olan SD Kartlar, veri depolama için dar kapasitede olan ve büyük veri depolama gereksinimini karşılayamayan 2 – 4 GB’lık günümüz kullanımı için küçük kapasiteye sahip kartlardır. Gelişen teknoloji ile Yüksek çözünürlük Videolar ve Resimler dosya boyutlarını ciddi şekilde arttırdı, daha fazla depolama alanı ihtiyaçları oluştu.  SDHC (Secure Digital High Capacity / Güvenli Dijital Yüksek Kapasite) Kartlar yeni nesil bir SD Kart türüdür. Standart SD kartlarla aynı boyutlardadır ancak,  4GB ve 32GB arasındaki kapasiteli Micro SDHC kartlar standart kartların yerini almıştır. 10 MBPS transfer hızına sahip olan ve 2002 yılından beri kullanılan Micro SDHC kartlar için varsayılan dosya formatı FAT32‘dir.  Micro SDHC kartların dört farklı kapasite ve modeli mevcuttur. 4G, 8GB, 16GB ve 32GB.

SD Kartlar

Mikro SDXC Hafıza kartı nedir ve özellikleri:

SDXC (Secure Digital eXtended Capacity / Güvenli Dijital Ek Kapasite), Yüksek kapasiteye sahip geniş veri depolama çözümleri için yeni ve daha gelişmiş standarttır. Bunlar 64GB ile 2TB arasında değişen büyük depolama kapasitelerine sahip, yeni nesil yüksek performansa sahip hafıza kartlarıdır. 4K yüksek kapasiteli Videoların ve HD / Yüksek çözünürlük resimlerin ve çevrimdışı dijital içeriğin artan ihtiyacı için, daha fazla depolama kapasitesine ihtiyaç duyuldu, bu ihtiyaçta SDXC Kartların üretilip piyasaya çıkmasına sebep oldu. Bu kartlar Mobil cihazlarınızın performansını en üst düzeye çıkartmış olup zorlu çevre koşullarına da dayanabilecek şekilde tasarlanmıştır.

SD Kartlar

SDXC kartların aşırı yazma okuma hızları, geniş kapasiteli Videoların ve Fotoğraf datalarının cihazlar arasında hızlı bir şekilde aktarılmasını sağlarken, 2 TB’a kadar depolama kapasitesi ile de depolama alanın bitmesi konusunda endişelenmemize şimdilik gerek kalmamıştır. SDXC’yi destekleyen bir cihaz, SDHC kartları ve standart SD kartlarla da gayet iyi çalışabilmektedir. Fakat SDXC kartları desteklemeyen cihazlar SDXC kartları ise maalesef çalıştırmaz.  2010 yılı sonrası üretilen çoğu cihaz, SDXC kartlar ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. Mikro SDXC kartlar için varsayılan dosya formatı ise exFAT‘dir.  4K UHD videoları ve Yüksek çözünürlüklü resimleri aktarırken, 90 MBPS’ye kadar yazma hızı ve 100 MBPS’ye kadar da yüksek hızda okumayı desteklemektedir. Transfer hızı ise 300 MBPS dir.

Fotoğrafta Doğal Gülümseme ‘yi Yakalamanın Sırları! 
 

Fotoğrafta Doğal gülümseme‘yi yakalamak her zaman zorlandığımız konuların başında gelir. Bazen hatta çoğu zaman modelimizin doğal bir gülümseme ile fotoğrafını çekebilmek bizleri çok zorlayabilir.

Doğal Gülümseme

  Doğal gülümseme anlarını yakalamak için genelde tecrübelerle geliştirilen 7 tekniği paylaşırsak, basit gibi görünen bu teknikler ile taklit edilmesi epey zor olan doğal gülümseme‘yi elde etmemiz oldukça kolaylaşabilir.

Doğal Gülümseme

Örneğin gülümsemesi için modelinize “cheese” yani “Peynir” yerine para anlamına gelen “money” dersek çoğu insanların algıladığı gibi gülümsemeye başlayacaktır. Üstelik bu durum sadece “Money” para kelimesinin çağrıştırdıkları ile de alakalı değil, “333”  kelimesinin telaffuzu esnasında’da olduğu gibi ağız gülmeye yakın bir şekil alıyor, bu durum’da bu örnekler doğal gülümseme’ye daha fazla yardımcı oluyor.

Doğal Gülümseme

Bunun gibi çeşitli örnekleri olan basit teknikler ile doğal gülümseme‘yi yakalayabileceğimizi bize videosuyla anlatan fotoğrafçı Mathieu Stern‘in 7 gülümseten tekniğini aşağıdaki videoda izleyebilir ve de sizlerde modelleriniz üzerinde bu teknikleri deneyip uygulayabilirsiniz.

Dpi Nedir Kaliteli Baskıda Dpi önemi 
 

Dpi nedir sorusu 1” bir inç karedeki nokta sayısı Dpi = Dots per inch , diye tanımlanır. 1” Bir inch aynı zamanda cm. karşılığı olan 2,54 cm’lik alanda bulunan nokta sayısı olarak ta ifade edilir. 2,54 cm x 2,54 cm kare içine düşen nokta sayısı veya Bir inch kare ye ne kadar çok nokta (piksel) sığdırır sanız fotoğraf veya baskınız da o kadar kaliteli sonuçlar elde edersiniz.

Kaliteli baskı için 1 inç kareye sığdırılan  noktaların gittikçe ufalması gerekir. Bir inç kareyi ne kadar çok ufak nokta ile doldurursak baskımız o kadar kaliteli yani fotoğrafı oluşturan noktalar görünmez olur ve baskımız da o kalitede çıkmış olur.

Örnek ile açıklayacak olursak:
72 Dpi bir inch kare içinde 72 nokta
300 Dpi bir inch kare içinde 300 nokta
1440 Dpi bir inch kare içinde 1440 nokta demektir.

Eğer baskıyı yaparken görseli büyütecek iseniz o zaman Photoshop yada Corel de çalışırken 300 Dpi ile çalışmanız gerekmektedir.

Eğer 3 punto gibi küçük karakterdeki yazıları pikselleşme olmadan baskısını uygulamak istiyorsanız yine çizgisel ve 300 Dpi çalışmanız gereklidir.

Şayet elinizdeki işin bire bir ölçüler de baskısını gerçekleştirecek iseniz Photoshopta yada Corel de 72 Dpi çalışmanız yeterli olacaktır.

İşinizin baskı yapılmadan önce nasıl görüldüğünü mutlaka print viewdan kontrol ediniz. Dpi ile ilgili herhangi bir sorun, kırıklıklar ve pixselleşme var ise rahatlıkla print view da görebilirsiniz. Böylece baskı yaptıktan sonra sürprizler ile karşılaşmazsınız.

Herhangi bir görüntünün oluşturulmasından sonra çözünürlüğünün artırılması, görüntünün bulanık görünmesine neden olabilir. Bunun nedeni ise görüntü bilgilerinde var olan piksellerin uzatılması sonucudur yani Photoshop’un boşlukları doldurmak için elinden geleni yapmasıdır. Photoshop bu konuda iyi olsa da, genellikle bu durumlar çok net olmayan görüntüler ile sonuçlanabilir. Onun için, tasarım sürecinin başında görüntünün Dpi ‘lı boş belge üzerinde ayarlarının yapılmasıdır.

Sinop Hamsilos Koyu ve İnceburun Nerede Nasıl Gidilir 
 

İsviçre göllerindeki zengin görselliğe benzer yeşillikler arasında eşsiz bir manzara ve denize sahip olan bölge Piknik alanı olarak ta kullanıldığı için maalesef her yerde olduğu gibi insanlarımız ortamı pisletiyor, alanda temizlik ve bakım da zayıf gibi.

Mesire Yeri

Bu doğa harikası eşsiz manzaraya hakim bölgeyi görün. Norveç fiyortları ile ünlü ise, burasıda bizim ülkemizin Fiyort’u, bölgede Tekne kiralayıp gezebilir ve yüzebilirsiniz.

Hamsilos Koyu

Sinop da bu turlar için vakit ayırıp inceburun ve hamsilos koyu turunu birlikte yapabilirsiniz. Hamsilos ve inceburun arasında denize girilecek bir çok yer var. Hatta bu bölgede bolca apart ve kiralık eşyalı ev de mevcut.

Piknik Alanı

Hamsilos Koyu, Türkiye’ nin en kuzey uç noktasında yer alıp, Dünya’ da kendiliğinden oluşan tek koy özelliğini taşıyıp buzul aşındırması sonucu oluşmuştur . Hamsilos koyu nun deniz ile birleştiği bölge oldukça geniştir iç kısımlara doğru ilerledikçe daralmaya başlar ve orman başlar. Koy geçmişte savaş gemilerinin gizlendiği günümüzde ise balıkçıların fırtınalı Karadeniz havalarında korundukları yer olarak kullanılmaktadır.

Hamsilos Koyu

Hamsilos koyu nun en uç noktasına kadar ulaşım imkanı mevcuttur fakat yolların bayağı bozuk oluşu ne yazık ki araç ile devam etmenize izin vermemektedir. Bu sebeple bir doğa yürüyüşünün sizleri beklediğini belirtebiliriz. Konaklamanız için ücretleri oldukça uygun Pansiyon, Oteller mevcut. Mesire ve piknik alanları, Deniz Bisikleti ve Kanoları ile ufak bir gezinti imkanı da mevcut

Akliman

Sinop tan yola koyulduğunuzda ilk olarak karşınıza Akliman çıkıyor. Yol boyunca devam eden kumsal sahil Akliman’da son bulup, bölge denize girmek ve piknik yapmak için ideal bir bölgedir. Araç ile Akliman’a girmek isterseniz 15 TL giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.  Akliman’dan sonra yola devam edersiniz karşınıza Hamsilos koyu çıkacaktır.

Akliman

Hamsilos Koyu (Hamsaroz)

Bölge ve civarı tam bir doğa harikasıdır Yemyeşil ormanı, denizin bir nehir gibi kara içine girdiği Hamsilos Koyu (Hamsaroz) yürüyüş yapmak, denize girmek ve fotoğraf çekmek için bulunmaz imkanlar sunar.

Hamsilos’un bu kadar önemli olmasının önemli sebebi Türkiye’nin tek Fiyord bölgesi olmasıdır. Develi Deresi Vadisi’nin aşağı bölge kesiminin, karada oluşan çöküntüler sonucu sular altında kalması ile oluşmuştur. Bu oluşum  Dünya’da sadece Norveç ve Sinop’ta bulunan ‘’ria’’ tipi bir kıyı şeklidir.

İnceburun

Sinop’a gelen yabancı ve yerli ziyaretçilerin en çok görmek istedikleri diğer bölge ise Türkiye’nin en Kuzey ucu olan İceburun dur. Bozulmamış doğal kıyı yapısı ile Millî park özelliğindedir. İnceburun’da bulunan Deniz Feneri deniz seviyesinden 38 metre yükseklikte inşa edilmiştir İnceburun özellikle gün-batımında fotoğrafçılar için harika fırsatlar sunuyor. İnceburun’da fener bekçisinin ailesi dışında ikamet eden kimse bulunmuyor. İnceburun ve çevresi Mili Park statüsünde olduğu için Sülün, Geyik ve Karaca gibi hayvanlarda koruma altındadır.

Fener

Hamsilos Koyu Nerede Nasıl Gidilir ve Tatil İmkanı

Yürüyüş ve tırmanma severlerin adresi olan Hamsilos Koyu, hem ziyaret edilip görülecek hem de tatilinizi yapabileceğiniz bir yerdir.

Hamsilos Koyu yakınlarındaki otel ve pansiyonlarda da konaklayabilirsiniz. Ayrıca Sinop Merkeze 11 km uzaklıkta olduğu için Hamsilos Koyu’ndan Sinop’a da ulaşmak oldukça kolaydır.

Uygun fiyatlarla temiz oteller ve pansiyonlar bulabileceğiniz Hamsilos ta karavanda kiralayabilirsiniz. Koy çevresinde, deniz ve ormanın nefis kokusunu içinize çekip, güzel doğa yürüyüşleri ile de keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Hamsilos Apart Hotel – Adres: Akliman Mevkii — Telefon: 0(534) 203 27 16

Hamsilos Tatil Köyü – Adres: Akliman Mevkii  — Telefon: 0(368) 287 60 62

Ahmet Muhip Dıranas  Oteli – Adres: Abalı Köyü, Akliman Mevkii  — Telefon: 0(368) 287 62 00

Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nasıl Olmalı 

Biyometrik Fotoğraf … Yeni verilen Pasaport ve Ehliyetlerde biyometrik fotoğraf kullanmak mecburiyet haline geldi. Peki bu adı geçen biyometrik fotoğraf nedir? Nasıl olmalı. Ayrıca bir fotoğrafın biyometrik olup olmadığını nasıl anlarız. Biyometrik terim olarak, bireylerin ölçülebilir davranış sal ve fiziksel karakteristiklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere, uluslararası standart hale gelmiş otomatik sistemler için kullanılıyor. Pasaport‘larda bu […]

Antalya Dokuma Park Antika Pazarı / Nerede Nasıl Gidilir 

Dokuma Park’ta Kepez Belediyesi’nin düzenlediği ‘Antika ve Nostalji Festivali’ bundan sonra her ayın 2. ci ve 4. cü pazar günleri sürekli Antika Pazarı olarak açılacak olup Antika / Nostalji sevenleri ve geçmişe dair iz arayanları bir araya getirecek. Antalya ve hatta Akdeniz Bölgesinde ilk ve tek olan, Türkiye’nin çok değişik yerlerinden ayrıca Antalya’dan 50’yi aşkın antikacının da […]

Page 1 of 26 1 2 3 4 5 6 26