Megapixel ( megapiksel, MP ) Nedir?

www.fotopanorama360.comMegapiksel, bir fotoğraf karesindeki görüntüyü oluşturan taneciklerin sayısı, çözünürlük (resolution) birimidir.. Fotoğraftaki her bir görüntü noktacığı piksel olarak adlandırılır, çözünürlüğü ifade etmek içinse pixel ya da megapixel gibi terimler kullanılır.. bir Megapiksel ise bir milyon piksele karşılık gelir.
Örneklemek gerekirse; eğer 5 megapixel‘lik bir çözünürlükten bahsediyorsak, bu değer, 2560 pixel eninde ve 1920 pixel yüksekliğindeki resmi ifade eder, yani bu iki pixel değerini birbiriyle çarparsanız 4,915,200 pixel ve bu da yaklaşık 5 megapixel demektir.
Eğer bunu fotoğraf kağıdına basacak olursak; 10×15 cm’lik bir fotoğraf baskısında 5 megapiksel‘lik bir imajın her bir pixel‘i bu boyutta sadece 0.01mm’ye karşılık gelirken, 20×25 cm’lik bir fotoğraf baskısında 0.05mm olacaktır.

www.fotopanorama360.com

Megapixel

www.fotopanorama360.comReklamdaki megapixel’in önemi
Kompakt fotoğraf makinalarında megapixel yarışı Nikon, Canon, Panasonic ve Sony gibi ünlü olan markalarda tanıdık bir terim. Bu üreticilerin  yaptıkları stratejik gizli  konuşmalarında pixel‘in pazarlamadaki rolünün ne kadar  önemli olduğunun her zaman üzerinde dururlar. Bizlerde öyle değil miyiz  Market vitrinlerindeki kameralarda en önemli satın alma tercih nedenimizin fiyat ve pixel olduğu gerçeğidir. Onun için hiçbir üreticinin bu megapixel yarışını durdurmak gibi  niyetleri yok.
Devamlı yeni çıkan fotoğraf makinelerinde üreticiler megapixel oyununu oynamaya devam edip bu şekilde 16 megapixel civarındaki fotoğraf makinelerini uygun fiyatlara satabiliyorlar. Bunun için düşük çözünürlükteki kameraları küçümseyen alıcılar ise çoğu zaman yanılabiliyorlar, çünkü fazla megapixel her zaman fotoğraf makinelerinde daha iyi fotoğraf anlamına gelmez.

www.fotopanorama360.com

xxx

www.fotopanorama360.comFiyatları düşük olan fotoğraf makinelerindeki sunulan yüksek çözünürlükler, daha profesyonel olan  makinelerdeki 10 megapixel civarındaki çözünürlükler ile karşılaştırıldığında, alıcıları ister istemez  şüpheye düşürüyor. Bir örnek vermek gerekirse  sizin aslında ( eğer resmi “Crop” kırpıp kesmeyeceksiniz ) 10 megapixel‘den fazla çözünürlüğe  ihtiyacınız yok. 10×15 santimetre standart boyuttaki bir fotoğraf için 3 megapixel, A4 boyutlarında bir fotoğraf baskısı içinse  8 megapixel yeterli.

Fotoğrafın kalitesi; fotoğraf makinasının yapısal özellikleri, işlemcisi, lensi (çok önemli), sensörü, çekim anındaki ışık, zaman, mekan ve  fotoğrafın çekim tekniği gibi daha pek çok etken çekilen bir fotoğraf veya makinenin iyi olması için önemli unsurlar olarak karşımıza çıkar. Tüm bu özelliklerin  iyi bir şekilde harmanlanmasıyla iyi çekilmiş bir fotoğraftan söz edilebiliriz. Dolayısı ile bu saydığımız, megapiksel‘den çok daha önemli unsurlar kısaca, 4 megapiksel‘lik bir kamerayla çektiğimiz fotoğraf, 8 megapiksel‘lik bir fotoğraf makinasından çok daha keskin ve iyi sonuçlar verebilir.
Şunu da söylemeden geçmeyelim profesyonel DSLR makinalardaki yüksek çözünürlük, farklı bir başlık altında incelenmesi gereken ayrı bir konu.

www.fotopanorama360.com

Baskı Boyutları

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın