Bodrum Mazı Köyü / Mazıköy

simge_2Bodrum’a 20 kilometre uzaklıkta bulunan Mazı, sessiz güzel bakir bir cennet, Dünyanın hemen hemen en dinamik ve hareketli tatil beldelerinden Bodrum’un yanı başında Bodruma nispet yapar gibi dingin bir atmosfere sahip. Kafanızı dinleyip enerji depolamayı hedefliyorsanız tam size göre. Mazıköy‘ün Tepelerindeki zeytin ve çam ağaçlarının arasından süzülerek gelen serin ve hoş rüzgarlar eşliğinde, Körfezi’n billur gibi suyuna girmek ayrı bir güzellik.

Bodrum’a yakın olan Türkbükü, Yalıkavak, Kadıkalesi,  Gümüşlük, Turgutreis, bir zamanlar buraların sakin ortamında yaşayıp geceleri Bodrum merkezde eğlenceli ve çılgın saatler yaşamak mümkündü. Ne yazık ki zaman içinde Bodrum’un hareketli geceleri genişleyerek artık bu saydığımız yerleri de içine dahil etti.

www.fotopanorama360.com

Bodrum / Mazı

simge_2O halde bilenler zaten biliyor da biz bilmeyenlere biraz anlatalım. Mazı köyü Yukarı ve Aşağı Mazı olmak üzere iki yerleşim yerinden oluşur. Köyün yaşlılarından duyduklarımız yukarı Mazı tarih içinde  korsan saldırılarından korunmak için tepelere kurulmuş, bu sebeple Yukarı Mazı’yı denizden görmek pek mümkün değil.

Aşağı Mazı ise eşsiz ve güzel uzun sahili, serin havası, balık lokantaları, pansiyonları, zeytin ve binlerce yaşlı anıt ağaçlarıyla tam bir saklı cennet, bu saklı cennetin koylarını sayacak olursak Kargılı, Ilgın, Sedef, Feslikan, Akarca, Yalıkoyu, Çatal, Çamlık, Şeytan deresi ve ayrıca harabelerin bulunduğu Kisebükü, birbirinden enfes koylar, bu enfes koyların pırıl pırıl suyu ve bakir kumsallarında, mandalina, zeytin ağaçları ve mor zakkum çiçeklerinin gölgesinde denize girmenin tadına inanınki doyamayacaksınız.

www.fotopanorama360.com

Bodrum / Mazı

www.fotopanorama360.com

Bodrum / Mazı

simge_2Mazıköy‘ün bir başka özelliği ise arzu ederseniz ortamda uygun ise sabahın ilk ışıklarıyla birlikte köyün denize açılan balıkçılarının herhangi birinin teknesine atlayıp  balıkçılarla beraber sabah ava çıkmak. Balığın geçiş yollarına bir gün öncesinden serpilen ağı ve balıkları toplamak anlatılmaz bir keyif.

www.fotopanorama360.com

Bodrum / Mazı

simge_2MAZI’DAN NE ALINIR?
Köy halkının erkekleri balıkçılık kadınları ise halıcılıkla uğraşıyor. Hemen hemen her evde ünlü Milas halılarının dokunduğu tezgahlar mevcut, onun için birinci elden ve uygun fiyatla halı alabilmek mümkün. Halı için kullanılan yünler kazanlarda kök boyayla boyanıyor ve sonrasında her bir halı genç kızların el emeği göz nuruyla dokunuyor. Onun için dokunan her halının hiçbirinin bir başka benzerini bulamazsınız. Ayrıca dilerseniz kapora vererek istediğiniz boy, renk ve desende halı siparişi de vermeniz mümkün.

MAZIKÖY DE NE YENİR?
Tabii ki böyle bir yerde başta deniz ürünleri tavsiye edilir. Mevsim ve denizin durumuna göre değişse de ahtapot olmadan sofraya oturmak olmuyor. Önce soda’da, ardından da süt içinde bekletilerek yumuşatılıp lezzet katılan sübyeyi ’de mutlaka yemelisiniz. Mevsimi ise vede bulabilirseniz tabii ki akya, mercan, lagos, sokkan,  fakat barbun ve karabida da kaçırılmayacak lezzette.. Ağaçtan kopartılan limonla, köyün ürettiği zeytinyağının karıştırıldığı hele tadını özlediğimiz mis kokulu has domates ile yapılan salata ayrı bir lezzet.

Bodrum / Mazı

Bodrum / Mazı

Bodrum / Mazı

Bodrum / Mazı

simge_2MAZIKÖY ‘e NASIL GİDİLİR?
Mazı’ya Bodrum un içinden, karşılıklı olarak Hurma ve İnceyalı sahilinden de Bodrum’a her saat başı minibüs var. Ayrıca Milas’tan da Mazı’ya minibüsler kalkıyor. Bodrum’dan veya başka kentlerden kendi özel aracıyla gitmek isteyenler ise Güvercinlik’ten Mumcular yoluna sapıp, çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı, virajlı ama tehlikesiz yoldan 20km. gittikten sonra, önce Yeniköy, ardından da Yukarı Mazı köyünü geçip Aşağı Mazı köyüne ulaşılıyor.

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın