İnsuyu Mağarası – BURDUR

www.fotopanorama360.comİnsuyu mağarası Burdur İl merkezine 10Km. uzaklıkta Batı Toros  Dağları’nın Göller Bölgesi ve Antalya Burdur karayolunun   güney doğusunda,  deniz’den 1200 m. yükseklikte yer almaktadır. Mağara ilk kez  mağara bilimci jeolog Dr. Temuçin AYGEN   tarafından bulunmuş olup, 1966 tarihinde ziyarete açılan Türkiye nin ilk yeraltı mağarasıdır.

www.fotopanorama360.com

İnsuyu Mağarası Büyük Göl

www.fotopanorama360.comİnsuyu  Mağarası  530 m gezilebilen uzunluğu ile, yaklaşık 10-15 bin yılda,  karstik yapının su ile zaman içinde erime ve aşınması sonucunda, mağara içinde Kalker tortulanmalarından çeşitli  şekillerde meydana gelmiş dikit ve sarkıtlardan oluşan muhteşem bir doğa   harikası olma özelliğini taşır. İnsuyu Mağarası ‘nda  etkileyici güzellikteki sütun,  sarkıt ve dikit ’lerin yanı   sıra 1980 li yıllara kadar değişik boyutlarda  9 adet gölcük bulunmaktaydı. Bunlardan 512 m2’lik  alanıyla, “Büyük Göl”   Türkiye’nin en büyük yeraltı   gölü unvanına sahipti.

 

www.fotopanorama360.com

İnsuyu Mağarası

www.fotopanorama360.comYeraltı dere ve gölleri ile  ülkemizin bu kulvarda ulusal turizm çekim kaynağı olan İnsuyu  Mağarası, uluslararası  turizm pazarında turistik ürün olma özelliğini maalesef son yıllarda büyük   ölçüde kaybetmeye  başlamıştır. Uzun yıllar yerli ve yabancı ziyaretçilerin  ilgi odağı olan ve  uğuruna dilek tutup madeni para atılan “Dilek Gölü” ve “Gazlı   Göl” son 10 yılda  kurumuş, yaklaşık 20 m derinliği olan ve de  80’li yıllara kadar  göl üzerinde sandalla  gezilen “Büyük Göl” su seviyesinin yarısından fazlasını   kaybederek üç adet küçük  gölcüğe dönüşmüştür.

 

Hoşçakalın …

www.fotopanorama360.com

360 Derece Sanal Tur

İnsuyu Mağarası-BURDUR 360 derece Sanal Tur ile gezmek için lütfen tıklayın!

…………
Galeriyi tam ekran görüntülemek için açılan pencerede üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın