Ölüdeniz ( Belcekız ) – Fethiye 

www.fotopanorama360.comMuğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı güzel bir belde olan Ölüdeniz ‘in  kumsalı 2006 yılında %82 oyla dünyanın en güzel kumsalı seçilmeye hak kazanmıştır.  Onun için tatilden beklediğiniz her şey… Deniz, kum, güneş, yamaç paraşütü, su sporu aktivite ‘leri, eğlence ve yeşillikler arasındaki tarihi kalıntılar… Ölüdeniz ‘de   sizleri bekliyor.

Ölüdeniz lagünün bulunduğu bölgede yer almaktadır. Kıyı bandı şeridi Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı ‘nca tanzim edilip koruma altına alınmış, ayrıca yöre 1978 yılında Milli Park alanı olarak belirlenmiş olup, Birinci derecede doğal Sit  alanıdır.

www.fotopanorama360.com

Ölü deniz Sahil Bandı

www.fotopanorama360.comBelcekız ‘ın kuzeybatısında fotoğraflarda bolca görüntülenen Kumburnu ve Ölüdeniz bulunmaktadır. Kumburnu hali hazırda günü birlik dinlenme plajı olarak hizmet vermekte olup, her türlü konaklama yiyecek – içecek ve eğlence, halka açık olan plajlarda her türlü su sporu yapma olanağı da mevcuttur.

Belcekız ‘ın güneydoğuya doğru olan devamında KIDRAK Milli Parkı ve parkta iyi düzenlenmiş bir kamp yeri mevcut olup ötesinde de Uzunyurt köyü vardır.

Ölüdeniz, günümüzde turizm açısından oldukça gelişmiş olup, Likyalılar döneminde ışık güneş ve  diyarı, Ortaçağ’da ise “Uzak Diyar” olarak tanımlanmıştır, beldenin konumu ise Anadolu’nun güney batısında yer alan Teke Yarımadası’nda bulunur.

www.fotopanorama360.com

Ölüdeniz

www.fotopanorama360.comÖlüdeniz adı, adı gibi durgun sularının, mavi ve turkuaz renginde bir göl niteliğinde olmasından ileri gelir. Fakat durgun ve akıntısız gibi gözüken Ölüdeniz ‘in sularının berrak olmasının en önemli nedeni, gözle görülmeyen fakat hemen her gün üç oluşumla kendini yenilemesidir.

İlki, yoğun yeraltı kaynak suyu çıkışları, bu soğuk suyun yarattığı yoğunluk sebebi ile dipte içeriden açık deniz ‘e doğru bir akıntı yaratmasıdır.

İkincisi, bu yeraltı kaynak sularının yarattığı tuzlu su yoğunluk farkından dolayı açık deniz ‘den içeri ve dışarıya devamlı bir deniz suyu sirkülasyonu oluşmasıdır.

Üçüncüsü ise med-cezir etkisi ile iki-üç günde bir denizin ortalama  olarak yarım metre yükselip alçalması ile, büyük miktarda deniz suyu giriş ve çıkışının olmasıdır.

Ulaşım ve konaklama :

Beldeye kara, deniz, havayolu ile kolayca ulaşmak mümkün. Antalya, İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerden Fethiye ilçesine sık ve düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır. Dalaman Havaalanı beldeye 55 Km. bir saatlik mesafededir. Fethiye ile Ölüdeniz arası 12 km. olup. düzenli ulaşım imkânı bulunmaktadır.

www.fotopanorama360.com

Havadan Ölüdeniz

www.fotopanorama360.comÖlüdeniz ‘de her tatil zevkine uygun  otel, motel, pansiyon, ve kamp yerleri mevcuttur. Turkuaz renkli sularında her türlü deniz sporunu yapabilme olanakları, ayrıca safari, dağcılık, yürüyüş ve rafting yapma imkanı. Babadağ’dan yaklaşık 2000 M. yükseklikten “Yamaç Paraşütü” ile atladıktan sonra 30-40 dakika süren uçuş Belcekız plajında tamamlanmaktadır. Ölüdeniz in muhteşem görüntüsünü havadan seyretmek ise ayrı bir keyif.

www.fotopanorama360.com

Kelebekler Vadisi

www.fotopanorama360.comÖlüdeniz de görülmeye değer önemli yerler arasında Kelebekler Vadisi vardır. 8 Şubat 1995 tarihinde Birinci derece doğal SİT alanı ilan edilen ve her türlü yapılaşmaya da kapatılan kayalık ve çam ağaçlarının bulunduğu vadi de binlerce hatta milyarlarca kelebeğin kayalarda, ağaç gövdelerinde ve yapraklarında yaşam sürdürüp olağan üstü görsellikle bölgeyi sarmaların dan dolayı kelebekler vadisi ismini almıştır. Vadiye ulaşım, yaya olarak zor olsada, genellikle Ölüdeniz ‘de sahilden kalkan teknelerle sağlanır.

 

Hoşçakalın …

About Bulent Erdal

Leave A Reply