Multikopter / Dron Uçuş Güvenliği

www.fotopanorama360.comBu yazı IHA pilotlarının güvenlik sınırları içinde ve sorumluluk sahibi olarak uçuşlar yapabilmesi ve Multikopter ( Multicopter ) Drone uçuş günvenliği hakkında genel bilgi amaçlıdır. Bu sayede genel olarak daha istikrarlı ve güvenli uçacak ayrıca uçuş deneyim kalitenizi de arttırmış olacaksınız.
Sizleri bu konuda bilgilendirmiş olsak ta insansız hava aracı Drone pilotu olarak, tam anlamıyla uçuşlarınızın güvenliğini sağlamak yerel ve ulusal yasalara bağlı olmaktan sadece siz sorumlusunuz.

www.fotopanorama360.com

Uçuş Sistemlerinizi Kontrol Edin

3x_30x30UÇUŞ PLATFORMUNUZU İNCELEYİN
Hasar görmüş ekipman ve yıpranmış, pervane, batarya ve diğer uçuş için hayati olan parçaları uçuş öncesinde muhakkak değiştirin veya tamir edin.

3x_30x30AÇIK ALANLARDA UÇUN
Her zaman uçuşlarınızı boş ve geniş alanlarda yapın. İnsanlardan (bilhassa toplu halde bulunan) ve zarar verebileceğiniz mülklerden ve objelerden kesinlikle uzak durun.
Asla ve asla insanların ve hayvanların bulunduğu konumlarda doğrudan üzerlerinde uçmayın. İHA operasyonları, insanlı hava araçlarının operasyonları kadar emniyetli olacak, aynı kategoriye veya muadiline denk düşen insanlı hava araçlarının operasyonlarında uyulan kurallarda olduğu gibi, havadaki ya da yerdeki insanlara ya da mülklere karşı risk teşkil etmeyecek şekilde uçulacaktır.

www.fotopanorama360.com

Güvenli Yükseklikte Uçun

3x_30x30GÜVENLİ YÜKSEKLİKTE UÇUN
Küçük insanlı hava araçlarının uçuş güvenliği veya daha büyük hava araçlarının uçuş güvenliğini tehlikeye atmamak için 400 feet (120 M.) yada daha altında olan yüksekliklerde uçun.

3x_30x30ALKOLLÜ UÇMAYIN
Asla sakinleştiri ve benzeri ilaçlarla alkol etkisi altında uçmayın.

www.fotopanorama360.com

Görüş Alanı İçinde Uçun

3x_30x30GÖRÜŞ ALANI İÇİNDE UÇUN
Hava aracınızı uçuş boyunca görüş açınızda tutun. Objelerin arkasında ( binalar vs. gibi) yada hava aracınızı göremeyeceğiniz uzaklıklardaki mesafelerde uçurmaktan mutlaka kaçının.

www.fotopanorama360.com

Kontrol Sizde Olsun

3x_30x30HERZAMAN KONTROL SİZDE OLSUN
Multikopter ile güvenli uçuş için, kumandanız üzerindeki otomatik fonksiyonları kullanıyor olsanız dahi ellerinizi kumanda üstündeki pozisyondan ayırmayın. Uçuşunuz un güvenli kontrolünü sağlayın.

3x_30x30GPS SİNYALİNİ BEKLEYİN
Multikopter in  güvenli olan uçuş imkanlarından tam olarak yararlanmak için, eve geri dön ve güvenli uçuş gibi fonksiyonların kararlı çalışması için, uçmadan önce mutlaka güçlü GPS sinyalini bekleyin.

3x_30x30YEREL DÜZENLEMELERE UYUN
Bu konudaki yasalar ve yerel düzenlemeler ile ilgili bilgi edinin, kumandanızıUçucu cihaz ve ekipmanınızı gereken şartlara uygun şekilde kullanın. Yasalara uymak her zaman sizi olası başınızın ağrıyacağı dertlerden koruyacaktır.

3x_30x30ÇALIŞARAK GELİŞİN
Pratik kazanmak için Manevraları çalışın (gerekirse uçuş  öğretmeni ile) bu size güvenme duygusu ve uçuş yeteneği kazandıracaktır.

3x_30x30YASAL LİNKLER
İnsansız hava araçlarıyla ilgili gereken yasaları bulunmuş olduğunuz ülkeyi seçerek dikkatlice okuyun.
Bazı ülkelerde Multikopterler Drone gerekli olan uçuş güvenliğini kapsıyan prosedür ile uçuş iznine sahiptir. 01.01.2014 tarihinde Avusturya Multikopterlerin uçuş güvenliği ile ilgili prosedürü zorunlu kılan bir yasa uygulamaya koymuştur.  Uçuş güvenliği ile ilgili prosedür uçuş sırasında oluşabilecek tüm aksiliklerin Multikopterin düşürülmesini engelleyecek bir tolerans oluşturulması işlemidir.

Türkiye de yürürlükte olan SHT – İHA talimatlarının doğrultusu ile başlatılan yeni yasal alt yapı çalışmaları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından bu kategori için tekrar gözden geçirilmekte olup, bu yasal çalışmanın revizyon çalışmaları, oluşturulan komisyonca sürekli olarak devam etmektedir.

www.fotopanorama360.com

Yönetmenkik

3x_30x30İHA (İnsansız Hava Araçları) YÖNETMELİĞİ
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tarafından İnsansız Hava Araçları (IHA) üzerine yönetmelik düzenlendi. Bu kapsamda yer alan iha, Multikopter, Quadcopter, RC Uçak, RC helikopter ve çeşitli drone özellikli modellere ilişkin detayları iyi incelemenizi tavsiye ederiz.

Hoşçakalın…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın