DSLR Fotoğraf Makineleri ile Video Çekmek ve Avantajları

www.fotopanorama360.comSon yıllarda gelişen teknoloji ile DSLR fotoğraf makineleri ne video çekme özelliğinin de dahil edilip geliştirilmesiyle Profesyonel olan Fotoğraf makineleri ile klipler,  kısa filmler ve hatta reklam filmlerinin çekimleri yapılmaya başlandı. Peki bu tip işlerin çekimlerinde DSLR Fotoğraf makineleri ile Video çekmenin avantajları ve tercih sebebi ne oluyor.

www.fotopanorama360.com

DSLR Makina ile Video Çekimi

www.fotopanorama360.comProfesyonel olan Video kameralarının maliyetlerinin yanı sıra DSLR fotoğraf makineleri nin en tipik  tercih sebebi objektif değişim özelliklerinin olması. Bunun için  kullanıcının  çekeceği konuya uygun olan bir objektif ve  objektif açısını da seçebilme imkanı mevcut. Ayrıca sabit odak uzaklığı olan ve de oldukça  kaliteli  görüntüler oluşturan objektifleri de  kullanabiliyor. Örneğin bir sahne çekiminde 50mm bir objektif kullanılabilirken diğer bir sahnede de 10,5 mm bir balık gözü objektif kullanma imkanına sahip.

www.fotopanorama360.com

DSLR Fotoğraf Makineleri

www.fotopanorama360.comÖrnek olarak Nikon D SLR özellikli  bir makine ile video çekiminde Nikon un ürettiği yüzlerce lens yelpazesinden yararlanılabiliyor. Diğer farklı bir konuda fotoğrafik görüntüler elde etmeye alışmış fotoğraf çekenler için alan derinliği, diyafram, ıso gibi fotoğraf tekniklerini Video çekimlerine aktarılabiliyor olması. Teknik olarak diğer bir avantaj da  DSLR fotoğraf makinelerindeki (fullframe) sensör boyutlarının daha büyük olması. Bu da görüntülerdeki renk zenginliği ve detayların artmasını sağlayan bir durumdur. Ayrıca Bu makinelerde 24-48 /30-60 fps özelliği  yani 1 saniyelik görüntünün 24-48 veya 30-60  jpeg fotoğraf karesinden oluşması  ile çekilen videonun sinematik görüntüye çok daha yakın olmasını da sağlamış oluyor.

DSLR Makinaya Monitör ilavesi

www.fotopanorama360.comTüm bu sebepler doğrultusunda DSLR fotoğraf makineleri nin Video da çekebilme özelliğinin ilgi çekmesi üzerine üretici firmaları da harekete geçmişlerdir. 2010 Yılından itibaren Nikon, Sony veya Canon gibi sektörde başı çeken markalar DSLR fotoğraf makineleri nde video konusunda oldukça yenilikçi özellikler sunmaya başlamışlardır. Örneğin daha önce sıkıntılı  olan Video modunda otofokus’taki netleme problemi, yeni AF-F yani Video modu’nda sürekli ve takip sistemi ile çalışan otofokus özelliği sayesinde, bu tip makineler Full HD Kalitesinde netlik problemi yaşanmadan videolar çekebilme imkanı sunmuştur. Bu özellikleriyle DSLR makineler oldukça kaliteli kısa filmler için ideal bir ürün haline gelmişlerdir.

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın