Mersin Silifke Cennet ve Cehennem Mağaraları

www.fotopanorama360.com
www.fotopanorama360.com

Mersin Silifke Karayolu üzerinde Mersin’in Silifke ilçesine 21 Km. uzaklıkta Narlıkuyu ilçesi yakınlarında bulunan Cennet ve Cehennem mağaraları, yer altı deresinin binlerce yıl kireç tabaklarını eritmesi sonucu  yol açtığı erozyon ve tavanında çökmesi ile meydana gelmiş olan çökükler (obruklardır). Tamamen doğal yollarla oluşmuş Tarihi, Mitolojik ve Turistik mağaralardır. Obruğun taban kısımlarında, tavanın çökmesi sonucu büyük bloklara ve kütlelere rastlanmaktadır. Cennet ve Cehennem tezat şekiller oluştuğu için yerli halk tarafından bu isimler verilmiştir.

 

www.fotopanorama360.com

Cennet

www.fotopanorama360.com

Cehennem

www.fotopanorama360.com

Cennet Cehennem Çukurları

www.fotopanorama360.comCennet çukuru 70M. Derinliğinde olup, 452 basamaktan oluşan merdiven ile içine kadar inile bilmektedir. Merdivenlerin sonunda ise mağara girişinde Meryem Ana Kilise‘si ve uzunluğu 200M. derinliği ise 135 M. olan Typhon mağara’sı karşımıza çıkmaktadır, çok soğuk olan mağara ve  içindeki akarsuda yer altından denize kadar ulaşmaktadır. Kilisenin içindeki freskler ve kapının üzerindeki kitabe, yapının M.S. 5. yüzyılda Paulus tarafından yapıldığını gösteriyor. Mağara içinde bulunan sarkıt, dikit ve sütunlar ‘da görülmeye değerdir.

www.fotopanorama360.com

Cennet / Meryem Ana kilisesi

www.fotopanorama360.com

Meryem Ana Kilisesi

www.fotopanorama360.comCehennem çukuru ise yine cennet çukurunun çöktüğü gibi oluşmuştur. Derinliği 128M olup  ağız  çapı ise 50M. ve 75M. dir. Mağaranın içine inmek ise mümkün değildir. Mitolojiye göre Zeus alevler içindeki 100 başlı Ejderhayı burada bir kavgada yendikten sonra, onu sonsuza kadar kapatmadan önce bu cehennem çukuruna hapsetmiştir.

www.fotopanorama360.com

Cennet Çukuru

www.fotopanorama360.comCennet ve Cehennem ‘e nasıl gidilir:

Cennet Cehennem mağaraları, Silifkede 22Km. Mersin Kızkalesi ’nden 7Km. uzaklıkta bulunmaktadır. Silifke Mersin karayolunun 20Km. sinden ayrılarak 2Km. dağ yolu ile ulaşılmaktadır.
Bu dağ yolu üzerinde, yol boyunca birçok lokanta ve girişteki kafeler’de karnınızı doyurabilirsiniz, ayrıca Narlıkuyu balıkçı lokantaları ile ünlüdür.
Narlıkuyu ve Kızkalesi bu yörenin en önemli turistik ve popüler yerleridir ayrıca Narlıkuyu astım mağaraları ile de ünlüdür, buralarda konaklamak için Pansiyon’dan Otellere kadar seçenekler mevcuttur.

www.fotopanorama360.com

Silifke

www.fotopanorama360.com

Kızkalesi

Bölgede konaklıyabileceğiniz güzel Hotel'lerden biri

Bölgede konaklıyabileceğiniz güzel Hotel’lerden biri

Aşağıdaki linkin ( üstüne tıklıyarak ) Sitemizdeki

sayfasına göz atabilirsiniz

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın