Çıralı Koyu Plajı Nerede Nasıl Gidilir / Bungalow Pansiyon

www.fotopanorama360.com
simge_2Çıralı Koyu / Plajı, Antalya’ nın, Kemer ilçesi Ulupınar köyüne bağlı olup  Olimpos Beydağları milli park sınırları içinde yer alır.

Çıralı Koyu, üç kilometre uzunluğundaki dağlar ile bütünleşen kumsalın oluşturduğu sahil şeridinde koruma altında bulunan deniz kaplumbağalarının’da (Caretta caretta) üreme alanıdır. Çıralı nın kumsalı deniz seviyesinden itibaren yumuşak bir eğimle yükselmektedir. Bungalow tipi Pansiyon‘ ların hakim olduğu Çıralı‘ da, kumsalın her iki ucu kayalıklarla sınırlanmış olup, sahil de genel olarak ince taneli kum yapısına sahiptir.

www.fotopanorama360.com

Çıralı

Çıralı Plajı / Kemer ANTALYA

simge_2Batı bölgesindeki Çıralı Koyu / Plajı girişinde sadece yağışın bol olduğu kış aylarında akan bir dere yatağı vardır. Sahilin güney ucunda ise Antik Olympos kentinin içinden geçerek gelen dere, denize kadar  ulaşır. Böylece Çıralı kumsalının güneyi Olimpos deresi ve antik kent ile sınırlanırken, kuzeye doğru uzanan sahil bandı ise Çıralı Koyu olarak adlandırılır.

Ulupınar deresi ve kanyonu, Olympos, Likya yoluYanar Taş’la birlikte, yaylaları, sedir ormanları,   1. ve 2. derece tarihi ve doğal sit alanı koruma statüleri sayesinde yakın bölgelerdeki benzer alanlarda oluşan büyük çaplı turizm yatırımları ve yapılaşmadan uzak kalabilmiştir.

www.fotopanorama360.com

Çıralı Tur Tekneleri

www.fotopanorama360.com

Çıralı Plajı

Çıralı Plajı

Çıralı Plajı

simge_22000 yılında kurulmuş olan Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi, yörede bulunan ekolojik tarım ve turizm faaliyetlerini geliştirirken ayrıca bölgenin doğa ve çevre koruma çalışmalarını’da yürütüyor. Yöre halkının geçim kaynağı genelde pansiyonculuk ve küçük çaplı tarımsal işletmelerden sağlanıyor. Yöre yüksek dağlar ile çevrili olduğundan tipik Akdeniz iklimine sahip. Kışında yaz kadar güzel olan Çıralı da ısı neredeyse sıfırın altına hiç düşmemekte, uzunca bir bahar dönemi ardından oldukça sıcak bir yaz (Temmuz ve Ağustos aylarında 45 derece) hüküm sürmektedir.

Olimpos’un Sönmeyen Ateşi Yanartaş:

Tarihi ve turistik önemi olan Çıralı plajı‘ nın kuzeyindeki kayalıklarda yer alan doğal gaz kaynağı Yanartaş, denize yakın manzaralı ve yüksek bir konumda yer alır, taşlar arasından çıkan alevler turistlerin bilhassa gece turlarında büyük ilgisini çekmektedir.

www.fotopanorama360.com

Çıralı Yanartaş

simge_2Çıralı Koyu / Plajı doğa severler için tarih boyunca korsanların hiç eksik olmadığı Olympos antik kenti, portakal limon ve nar ağaçlarının balkonunuza kadar girdiği yeşillikler arasındaki Bungalow tipi ahşap evlerden oluşan Çıralı Pansiyon‘ ları, muhteşem kumsalı ve sahildeki balık ağırlıklı restoranların doğal ortamı ile hoşça tatil geçirilebilecek harika ve nadir yerlerden.

Çıralı Bungalow Evler

www.fotopanorama360.com

Çıralı Restoranlar

simge_2Çıralı Koyu / Plajı Nerede, Nasıl Gidilir:

Antalya merkeze 70 kilometre uzaklıkta bulunan Çıralı ‘ya Kemer üzerinden gidebilirsiniz. Kemer ‘i geçtikten sonra yaklaşık 40 kilometre sonra, Çıralı / Yanartaş sapağından sola dönüp sahile doğru 5 kilometre kat edip Çıralı ‘ya ulaşırsınız,
ayrıca Antalya Terminalden kalkan Kaş, Finike otobüsleri de sizi Çıralı / Yanartaş kavşağına getirecektir.

BUNGALOW / 360 SANAL TURLAR…

SANAL TUR İÇİN RESME TIKLAYINIZ

SANAL TUR İÇİN RESME TIKLAYINIZ

Olympos (Olimpos) için TIKLAYIN…

Hoşçakalın…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın