LCD Vizör Aparatı – Viewfinder Nedir

Fotoğraf makinelerinde en çok zorlandığımız olay, şayet makinamızın LCD ekranı’nı sık kullanıyorsak özellikle güneşli havalarda ışık yansımaları sonucu LCD ekranı net göremememizdir.

LCD Vizör

Genelde fotoğraf çekerken ve de çektiğimiz fotoğrafları detaylı görmek istediğimizde LCD ekrandaki ışık yansımalarının, fotoğrafı izlerken bizi zorlaması ve fotoğraf hakkında rahat karar vermememiz can sıkıcı bir duruma neden olur.

Kameramızın LCD panelini şayet video kaydederken canlı görüntü modunda kullanıyorsak durum daha da karmaşık bir hal alır aynı durum fotoğraf içinde geçerlidir. İşte böyle durumlarda ayarları tam yerine oturtabilmek ve bizi parlak ışık ve yansımalardan koruyacak olan LCD vizor aparatı yani Viewfinder gereklidir.

LCD Vizör – Viewfinder

Fotoğraf makinalarındaki LCD panele takacağımız LCD vizor aparatı sayesinde göz yorgunluğu, parlama, yansıma gibi olumsuz durumlardan kurtulmamız sağlanacaktır. Bu pek fazla işimize yarayacak olan LCD vizör Fotoğraf Makinemize monte edebildiğimiz gibi çanta içinde taşıyıp sadece ihtiyaç duyulduğunda da kullanabiliriz.

Çeşitli model ve markaları bulunan LCD Vizör (Viewfinder)  satın almadan önce makinenizin LCD paneliyle çap olarak uyumlu olup olmadığına dikkat edin. Satın alacağımız LCD vizör‘ün model ve özelliğine göre direk olarak LCD paneli görebildiğimiz gibi  belirli oranlarda büyütme yapan  mercekli modelleri de mevcut.

LCD Vizör – Viewfinder  

Avantajları:

  • Vizörden bakmanın zor ve gerekli olduğu anlarda avantaj sağlar.
  • LCD ekranınızda görünen görüntü kadrajınızın %100 lük bölümünü kapsar. Makinanın vizöründeki yaklaşık % 5 lik kayıplar ortadan kalktığı gibi fotoğraftaki  kadraj seçiminiz tam kare hatasız olur.
  • LCD Vizör de çok daha iyi manuel netleme yapılıp büyüteç özelliği sayesinde de objeleri rahat netlemeniz sağlanır.
  • Fotoğrafı çekerken LCD ekrandaki bilgiler daha iyi okunup görülür. Mesela ışık yoğunluğunu gösteren histogram’ı iyi bir şekilde yorumlayabilmemiz gibi.
  • Ayrıca altın oran ve ufuk çizgisi gibi yardımcı ögeleri daha rahat kullanabilme imkanı.     

Dezavantajları:

  • En büyük dezavantajı LCD ekran devamlı çalıştığı için pilinizi hızlı tüketmesidir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın