Fotoğrafta EV, Poz Telafisi, Pozlama Nedir? 

EV, Poz Telafisi ve Pozlama çekilen fotoğrafın doğru değerlerdeki ışığı alıp almama durumudur. Bu olay birazda keyfîdir bir kısım fotoğrafçı daha karanlık fotoğrafı tercih ederken diğer bir kısmı da daha aydınlık fotoğraf tercih edebilir, biz yazımızda bu işin temellerinden bahsedeceğiz.

Genel olarak bu terimleri Pozlama diye belirtirsek buda teknik olarak Sensöre düşen ışık miktarıdır, yani fotoğrafın aydınlık veya karanlık olarak çıkması diye de tarif edebiliriz.

Pozlamayı etkileyen üç ana unsur Enstantane, diyafram ve ISO dur. Bu üç temel unsur ışıkla doğrudan ilgilidir bununla ilgili geniş açıklamayı Temel Fotoğrafçılık Terimleri Diyafram, Enstantane, ISO Blog yazımızda okuyabilirsiniz.

Pozometre Nedir:

www.fotopanorama360.com

Fotoğrafta EV, Poz Telafisi, Pozlama Nedir?

Yukarıdaki resimde görünen Canon ve Nikon fotoğraf makinesi LCD panelinde bulunan ekranda, kırmızı çizgi içinde bulunan kısım Pozometre’dir. İbre sıfırın üstünde ise doğru pozlama olarak kabul edilir ve deklanşöre basabilirsiniz, deklanşöre yarım bastığınızda ise kırmızı çizgi içinde bulunan değeri sıfıra getirmek için diğer gerekli ayarları yapabilirsiniz bu ayarlar sizin pozlamanızı belirler. Fotoğraf makinesinin otomatik pozlamaya zorlandığı veya yanıldığı durumlarda kullanabildiğimiz pratik bir özellik.

Çok eski veya Nostaljik fotoğraf makinalarda maalesef bu pozometre ayarları yoktur (Lomography ürünler) buda ekstra pozometre aygıtları ile yapılmaktaydı

Pozlama Telafisi Nedir:

www.fotopanorama360.com

Pozlama Telafisi

Pozlama telafisi ise Pozlamanın ana değişkenleri olan Diyafram, Enstantane ve ISO olsada bu değerlerin ayarına hiç dokunmadan makinanın pozlama telafisi ayarı ile + veya – değerlere pozlayabiliriz. Bu değerler kompakt fotoğraf makinalarında +3 Ev / -3 Ev profesyonek makinalarında +5 Ev / -5 Ev aralığında 1/2 veya 1/3 basamaklama ile poz düzeltmesi yapılabilir, yani bu sayede diğer ayarlara dokunmadan pratik olarak daha aydınlık veya daha karanlık bir fotoğraf çekebiliriz.

www.fotopanorama360.com

Pozlama

About Bulent Erdal

Leave A Reply