Diagonal ve Küresel Lens Nedir

simge_2Bu konudaki alternatif markalar arasında, SIGMA lens ler seçenek  açısından hemen hemen herkesin tercihi konumunda.. Croplu body (gövdeler) için 4.5mm küresel / 10mm diagonal ve FF (full frame) gövdeler için ise 8mm küresel / 15mm diagonal balıkgözü lens gamına sahiptir.

www.fotopanorama360.com

Sigma 15mm f/2,8 EX DG Diagonal Balıkgözü lens

simge_2Peki balıkgözü lensin küresel lens yada diagonal olması bize ne kazandırır ya da ne kaybettirir..?
Küresel  lens ile en fazla 6 karede 360 derece bir video / flash / java dosyası için gerekli görsel  veriyi toplayabiliriz. Ancak diagonal bir lenste bu sayı 14-16 fotoğraf karesidir.
Bu şekle karşın, küresel bir lens ile lensin, sensöre düşürdüğü imaj daire olduğu için sensör ün ancak %52 lik gibi bir kısmını kullanılırken, Diagonal bir lens ile tüm fotoğraf kare sini kullanabiliriz.. Dolayısı ile diagonal bir lens ile yapılan fotoğraf çekimleri çözünürlük ve detay  açısından çok daha başarılıdır. Ayrıca diagonal olan bir balık gözü lensi günlük çekimlerimizde de kullanabiliriz. Ancak küresel lens ler kapı deliğinden dünyaya bakmak gibi bir görsellik oluşturduğu  için özel amaçlar dışında günlük hayatta kullanım açısından o kadar da esnek değildirler.. Ayrıca diagonal olan lensler özel çekim, düğün fotoğrafçılığı ve video çekimlerinde de çok tercih edilen bir lens gurubudur…

www.fotopanorama360.com

Sigma 8mm f/2,8 EX DG Küresel Balıkgözü lens

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın