Diyafram Enstantane ISO ayarları Nedir

www.fotopanorama360.comFotoğrafçılığın dayandığı üç ana Temel Diyafram, Enstantane, ISO ayarlarını veya değerlerini anlamaya dayanır. Bu üç olguyu ve aralarındaki ilişkiyi iyi bilmemiz fotoğrafçılıkla ilgili çoğu yaratıcılık değerlerini kullanabiliyor duruma gelmemizdir.

Bu üç önemli terimin birbirleriyle olan ilişkilerini basit bir şekilde anlatırsak yani Diyafram, Enstantane, ISO

www.fotopanorama360.com

Diyafram Enstantane ISO

 

www.fotopanorama360.comBir pencere düşünün bu Fotoğraf makinanızın objektifi olsun. Panjurları Diyafram,  Perdeleri de Enstantane olarak düşünelim. Panjurlar ne kadar açık olursa içeriye o kadar fazla ışık girer. Şimdi ise odanın (Makinanın) içine geçiyor ve gözümüze güneş gözlüğü takıyoruz, güneş gözlüğünün siyahlık derecesi ise ISO oluyor.

www.fotopanorama360.com

Diyafram Enstantane ISO

3x_30x30a)- Daha açık panjur ( Diyafram ) Açık Diyafram, Daha kapalısı ise (Kapalı Diyafram)

3x_30x30b)- Perdeleri ( Enstantane ) uzun süre açık tutarsanız (Uzun Pozlama), Kısa süre açık tutarsanız da   (Kısa pozlama)

3x_30x30c)- Gözlüğünüzün açık değerlerden koyu değerlere doğru kullanımı da ISO değeridir.

Bu üç önemli değeri anlayabilmek için çokça pratik yapmanız gerekir. Başlarda otomatik olarak yapabildiğiniz bu ayarları, manuel mod da deneme yanılma yoluyla çokça resim çekerek terimleri kolayca anlayabilirsiniz, bu bilgiler size bir gün kesinlikle lazım olacaktır.

www.ftopanorama360.com

Diyafram Enstantane ISO

Fotoğraf Bir Sanattır… Hoşçakalın  

www.fotopanorama360.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın