Hareketli Fotoğraf Çekimi

www.fotopanorama360.comBilindiği gibi enstantene, fotoğraf makinesinde filmin veya resim sensör ünün önünde bulunan, metal, bez vb. maddeden yapılmış mekanik parçadır, deklanşöre bastığımız anda  perdenin açılıp kapanma süresini yani zaman dilimini belirleyip, obje üstünden yansıyan ışığın makina ya zaman kontrollü olarak ulaşmasını sağlar.

Diyafram ise, filmin üzerine düşecek olan ışığın şiddetini veya miktarını ayarlamak için kullanılır. Her iki ayarında kullanılarak filmin üzerine belli bir oranda ışık düşürülmesi olayına pozlandır ma denir. O halde ışığın durumu filmin pozlanmasın da enstantene ve diyafram ayarlarının hangi ayarda olması gerektiğini belirler.

Hareketli fotoğraf çekimi nde bu değerlerin biri birleri ile olan bağlantıları, fotoğraf çeken tarafından biri veya diğeri lehine azaltıp çoğaltabilir. Diyaframdan geçecek olan ışık miktarının şiddetini ya da pozlama süresini artırmak, çekilen fotoğrafın alan derinliğinin artırılması ya da fotoğraftaki hareketli objeninin dondurulması ile ilgilidir buda fotoğrafçının tercih edeceği bir durumdur.

Düşük değerli bir enstantene kullanılarak hareket halindeki insan, hayvan, araç, dalgalı bir deniz ya da güzel bir şelalenin fotoğraflarını çekerek hareketlere bir canlılık katabiliriz.

www.fotopanorama360.comFotoğraf makinamızda düşük enstantene değeri kullandığımızda, hareket belirli bir zaman sürecinde film üzerine düşeceğinden, konunun hareketsiz olan kısımları veya daha yavaş hareket halinde olan bölümleri net, hareketli olan bölümleri ise, hareketin olduğu yönde (flu laşma yada netsizlik) filmin üzerine iz bırakacağından, fotoğrafımıza görsellik olarak estetik vede şiirsel bir olgu kazandıracaktır.

Hareketli fotoğraf çekimi nde düşük değerli enstantene ile anlatılmak istenen şey hareket halinde olan bir objenin hareket hızının altında olan enstantene değeridir. Makinenin önünden geçerek yürüyen bir insanın 1/8 enstantene değerinde olan fotoğrafını çekersek kişi tamamen flu (netsiz) çıkacaktır, 1/15 olan enstantene değeriyle olan aynı fotoğrafı çektiğimizde eller ve ayaklar (vücudunun daha hareketli olan kısımları) flu (netsiz) diğer yerler ise net olarak çıkacaktır. 1/60 enstantene değerinde çekeceğimiz fotoğraf ise hareketli insan ile birlikte tüm ortam net olarak çıkacaktır.

Koşan AtletKoşan Atlet

www.fotopanorama360.comŞimdide Makinenin önünden geçerek koşan bir insanın 1/15 enstantene ile çekilen resmin flu (netsiz), 1/30 enstantene  ile olanında el ve ayaklar flu  (netsiz) diğer bölgeleri net olarak belirir, 1/125 enstantene değeri ile olanı ise konunun tamamı net olarak çekilirken, 1/500 ve üzerindeki enstantene değerlerinde ise hareketin herhangi bir anı dondurulmuş olarak resmimize yansır. Öyleyse hareketi dondurmak için, hareket halinde olan objenin hareket hızının üstündeki bir değerde enstanteneyi kullanmamız gerekecektir.

Koşan AtletKoşan Atlet

enstantene su

www.fotopanorama360.comBasit bir örnek olarak şelale fotoğrafı 1/500 ve üzerindeki enstantene değerlerinde çekildiği zaman havadaki su zerrecikleri (Su tanecikleri) dondurulurken 1/ 30 veya altındaki enstantene değerlerinde ise sürekli akan su kütlesi görünümü elde ederiz.

Hareketli konu fotoğraf çekimi nde uygulanan yöntemlerden bir diğeri de “panning” olarak adlandırdığımız tarama yöntemidir. Bu yöntemin uygulaması biraz zor olmasına karşılık çok değişik görseller üretebileceğimiz bir uygulamadır. Bu uygulamada dikkat etmemiz gereken makinemize 50 mm.‘lik objektif takıp taramasını yapacağımız konunun hareket hızını gerçeğe yakın resimlememiz gerekmektedir. Bu uygulamada hareket halinde olan objenin hareket hızına uygun olan enstantene değeri kullanılarak fotoğrafımızı çekmeliyiz.

Ayrıca hareket halindeki çektiğimiz objenin arkasında konumuzu olumsuz etkileyecek öğelerin bulunmamasına dikkat etmeliyiz.

www.fotopanorama360.comMakinemizi uygun bir tripoda yerleştirip yatay eksende düzgün ve rahat hareket edebilmesi için gerekli olan ayarları yapmalıyız. Enstantene ayarı hareket halindeki objenin hızına yaklaşık olarak uygun ya da altındaki bir değerde ayarlanır. Hareketli obje makinemizin görüş açısına girdiği an vizörden takip edilip, makinemiz konuya odaklanıp objenin hızında hareket ederken deklanşöre basılıp fotoğraf çekilir.

Çekeceğimiz konu içindeki hareketin dondurulması için enstantene değerini yükselteceğimizden film üzerine düşecek olan ışık miktarı azalacaktır, oysa yeterli ışık miktarını sağlayabilmemiz için diyaframın değerinin sayı olarak azaltılması yani açılması gerektiğini unutmamamız gerekir.

Fotoğraf Bir Sanattır… Hoşçakalın  

www.fotopanorama360.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın