Fotoğrafta Netleme Nasıl Yapılır ? 

 

 

www.bulenterdal.com.trMakineyi hediye veya satın alıp, kutusunu açtıktan sonra, bütün aksesuarını yani lensini, askısını, pilini takıp sıra heyecanla beklediğiniz o ana geldi, artık bir fotoğraf makinesine sahipsiniz ve önünüzde çekmek istediğiniz bir sürü fotoğraf var. Vizöre gözünüzü götürüyorsunuz, bulanık veya flu bir görüntü var. Sakın makina nın bozuk olduğunu düşünmeyin Sadece, sakin olun… çünkü makine netlemeyi yapmadı. Oysaki makineyi açtıktan sonra çekmek istediğiniz yere doğru bakarak deklanşöre yarım basarsanız çekmek istediğiniz yerin artık net olduğunu göreceksiniz.

Fotoğrafta netleme nedir sorusunu sırasıyla  anlatacak olursak:

1- Deklanşör düğmesine yarım basıp, basılı tutun. Netleme noktalarının otomatik olarak hepsi ayarlıysa (fabrika ayarları bu şekildedir), netleşmesini istediğiniz bölge netleşmiş olarak görülür.

2- Vizördeki göstergeleri kontrol edin. Makine netlemeyi yaptığında netleme noktaları bir süre vizörde veya LCD ekranda yanar söner ve ‘Bip’ sesi verir. Eğer çekmek istediğiniz obje lensinizin özellik ve sayısal değerlerine bağlı olarak yakın netleme mesafesinden kısa bir yerde duruyorsa, makineniz netleme yi yapamaz ve bu durumda netleme sesi de gelmez. Yapacağınız şey ya objeyi ya da makineyi uzaklaştırıp gerekli mesafeyi ayarlamaktır.

3- Deklanşore Basıp Çekimi yapın. Deklanşöre artık tam basabilirsiniz. Netlemeniz ‘de herhangi bir sorun yok ise fotoğrafta netleme ayarladığınız şekilde oluşacaktır.

Deklanşöre Basarken başka neye Dikkat Etmeliyiz?

Çekim sırasında yapmanız gereken işlemlerden biri de deklanşöre basarken makineyi titretmemektir. Bu konuya farklı yazılarımızda değinmiştik, ama kısaca tekrarlarsak makinayı iki elimizle tutup dirseklerimizin de  mümkün olduğunca vücudumuza bitişik olmasına çalışalım, nefesimizi de tutmayı unutmayalım.

Fotoğraf Bir Sanattır… Hoşçakalın  

www.bulenterdal.com.tr

About Bulent Erdal

Leave A Reply