Cast ajans / Casting Nedir?

simge_2Güzel sanatlar ve bu sanatın görsel alanında (Dizi, Sinema, Tanıtım filmi vb.) içerik ve konuya göre oyuncu seçen firmalara cast ajansı veya casting firmaları adı verilir. Diğer bir yönü oyuncu karakterlerinin tipoloji sini detaylı bir biçimde inceleme sonrasında bu olguyu oyuncuyla bütünleştirerek, o kişi veya kişilere karakteri giydirme eylemi.

Piyasadaki işlevleri nelerdir? Hangi tür şirketler, neden cast ajansı nı arayıp bulmak zorundadır. Başta tanıtım filmi, reklam, dizi ve sinema projeleri olmak üzere, insan ögesinin bulunduğu tüm görsel kampanyalarda yer alırlar.

Reklam ajanslarının yapacağı katalog çalışması, herhangi bir firmanın tanıtım filmi, yine herhangi bir tekstil firmasının hazırlayacağı yaz kataloğundaki modeller, bir markanın billboard reklam çalışması, vs. konu olduğunda ilk görüşülen bu ajanslar olmaktadır.

Peki bir çok cast ajansı nın olduğu bu piyasada oyuncuları kimler hangi şartlarda nasıl seçiyor?

www.fotopanorama360.com

Cast Nedir

Tanıtım veya Reklam Filmi Hazırlık aşamaları:
1- Müşteri
2-Reklam Ajansı
3- Yapım şirketi

4-Casting Ajansı

3x_30x301- Müşteri: Malını veya hizmet gamını hedef kitle ya da halkla paylaşmak isteyen taraftır. Araştırma sonucu kendisine uygun gördüğü reklam ajansını tercih edip, projelerine ait reklam çalışmalarını bu ajansla yapmak isteyen taraftır.

3x_30x302-Reklam Ajansı: Müşterisinin ürün ya da hizmet gamına özel, fikir ve projeler üreten taraftır. Yapılacak olan projenin özelliklerine göre içeriğini hazırlar (Senaryo, akış planı, kaç günde çekileceği, çekim mekanları, kurgu, filmin zaman olarak süresi , stüdyo veya canlı seslendirme, fon müziği. Vs.)  ve bu programı müşterisine sunarak onayını alır. Sonrasında ise projenin hazırlığını çözüm ortakları ile tamamlayıp uygulama aşamasına getirir.

3x_30x303-Yapım Şirketi: Reklam ajansları tarafından hazırlanan proje ve çalışmalarını ( jimmy jib / kamera slider / havadan çekim /  steadycam / ışık  / oyuncu kullanımı vs.) yayına hazırlanması işlemlerini gerçekleştiren şirketlerdir. Senaryo ve hikaye için uygun cast ekibinin oluşturulması ve çekimin tamamlanması yapım şirketinin görevidir.

3x_30x304- Cast Ajansı: Yapım şirketlerinden gelecek projelere göre oyuncunun senaryoya uygun karakter ve oyun seçeneklerini sunan şirketlerdir. Bu Cast ajansları ekiplerin oluşturulmasında yapım şirketlerinin ana unsuru olan yardımcılarıdır.

www.fotopanorama360.com

Cast Ajansı

simge_2Yukarıdaki sıralamada olduğu gibi bu işleyiş içerisinde Yapım şirketinin son şeklini verdiği proje cast ajansı na brief  (ön anlatım, ana hatları çıkarmak) ile sunulur, yaş gurubu, oyuncunun kişisel özellikleri, kilo, boy vb. diğer detayların oluşması sonrasında ajanslar uygun olacak oyuncu adaylarının Video kayıtları ve fotoğraflarını yapım şirketlerine iletirler. Bundan sonra ise Cast ajansı ve oyuncuların macerası başlar.

Bu aşamada yapımcı şirketin cast direktörleri, cast ajanslarından gönderilen oyuncu özelliklerini incelerler. Uygun olan kişiler cast ajansından görüşmeye çağırılırlar, gelen oyuncu adaylarının 1-4 dk. uzunluğunda tanıtım kaydı alınır. Bu tanıtım kaydı sonrası kişisel bilgiler, daha önceki oyunculuk tecrübeleri (varsa) gibidir. Görüşmeler sonunda cast direktörleri oluşan kayıtları yönetmen asistanları veya diğer ilgili yetkililer ile inceleyerek senaryoya en uygun olabilecek alternatifleri seçerler. Bu alternatifler yönetmene sunulup adayların oyunculuk gücü yada role uygunluğu eleme yapılarak son karar verilir.

Yapılan bütün bu görüşmeler ve oluşum sonrasında ön cast hazırlığı bitmiş olan bu çalışma, yapım şirketi tarafından müşterinin onay vermesi için reklam ajansına sunulur. Reklam ajansı bu çalışmalar sonunda almış olduğu oyuncu ve diğer alternatifleri müşterisinin hedef kitlesi vb. gibi diğer faktörleri göz önüne alarak bir takım şeyleri ekleyebilir, eleyebilir yada direkt olarak müşterisine sunabilir. Son olarak müşterinin onayı sonrasında seçilen oyuncular ile tanıtım veya reklam filminin çekimine karar verilmiş olur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın