Flaş Difüzör / Diffiuser Filtre Nedir Nasıl Kullanılır

3x_30x301- Difüzör nedir sorusunun genel açıklaması, obje ile ışık kaynağı arasına ışığın sertliğini alıp yumuşatmak amacı ile konulan ışığı geçirgen malzeme.

3x_30x302- Fiziksel olarak yukarıdaki amaçla Flaş kafalarına takılan, genelde plastik ya da kartondan aksesuarlar.

 

Difüzör

Difüzör

simge_2Fotoğraf çekerken kullandığımız flaş işlevini yerine getirirken bazen de kabus gibi sonuçlar elde etmemize sebep olabilir. Eğer Flaş doğrudan konu veya objeye doğrultulup fotoğraf çekilirse çok sert bir kontrast  genellikle de arzu etmeyeceğimiz istenmeyen gölgelere yol açabilir. Bu duruma engel olabilmek için flaşımızın ışığını daha uygun pozisyon yada Difüzör ile yumuşatmamız gerekir. Bilhassa Portre çekimlerinde  modelin ten renginin daha doğal olduğu, yüzdeki gölgelerin yumuşadığı hemen farkedilir.

www.fotopanorama360.com

Direk Flaş                                                                               Difüzör Kullanılmış

simge_2Bunun içinde aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz…

Bounce: Flaşınızı doğrudan konuya yöneltmemeye dikkat edin. Bir duvar veya tavandan yansıtarak ışığın sertliğini alın. Bu yöntem ışığın doğrudan konunun üstüne gitmesine engel olacaktır. Yalnız dikkat edin flaş, çarptığı yüzeyin rengini alır.

Difüzör (Diffuser): Tepe Flaşlarında kullanılmak için üretilmiş çeşitli diffuser (yumuşatıcı) mevcuttur. Ufak softbox olarak adlandırılan bu parçalar boyutunun küçük olmasına rağmen konuya yumuşak ışık verilmesi açısından işlev olarak önemlidir. Difüzör’ler ışığı dağıttığı için genelde düşük güçlerde kullanılması daha uygundur.

www.fotopanorama360.com

Şemsiye

simge_2Şemsiye Kullanımı: Tepe veya harici flaşlar için kullanabileceğimiz şemsiyeler de hem flaş ışığının çarptırılmasına hem de ışığın dağılmasında önemli ekipmanlar dır. Ucuz bir şemsiye bile flaşın sert ışığını dağıtmada size çok yardımcı olacaktır.

Hoşçakalın…

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın