intervalometre Zaman Aralıklı Çekim Nedir

simge_2Bu yazımızda size zaman aralıklı çekim ( intervalometre ) ne olduğu ve nasıl yapılır kısaca anlatmaya çalışacağız. Öncelikle Time Lapse çekim yapmak için belli aralıklarla fotoğraf çekmenin gerekli olduğu ve bu fotoğrafların belirli programlarla birleştirilip Video görüntüsü oluşturulmasıdır.  “ zaman aralıklı çekim ” nasıl yapmamız gerekli sorusunun cevabı ise “intervalometre” dir. Yani belirli zaman aralıklarında tek kare fotoğraf çekimi yapmamızı sağlayan sistem veya cihazın adıdır.

İntervalometer cihazları kablolu deklanşör gibi düşünebiliriz kablolu deklanşörlerden farkı ise farlı zaman dilimleri  için sıralı çekim modlarının bulunmasıdır. Bu modlardan bir zaman aralığı belirleyip, seçtiğimiz zaman diliminde çekimlerimizi dakika, saat, günler hatta aylarca yapabilme imkanına sahibiz.

www.fotopanorama360.com

intervalometre

simge_2Bu cihazların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Seçtiğimiz cihazın özelliklerine göre Ucuzu pahalısı, kablolu, kablosuz hatta mekanik çalışanları gibi. Bazı fotoğraf makinalarında genellikle Compact olanlarda dahili intervalometrelere rastlayabiliriz fakat DSLR fotoğraf makinelerinin çoğunda dahili olarak bu özellik bulunmadığından, uygun olan bir intervalometre ile bu sorunu halledebiliriz. Üst segment  profesyonel  intervalometre‘lerde SHOT limiti bulunur. Bu özellik ise hafıza kartınının  limitini doldurmadan  veya istediğimiz fotoğraf çekim sayısını ayarlayabilme imkanını sağlar,  belirlediğimiz shot sayısına ulaştığında sistem çekim yapmayı durdurur. ayrıca makinanın Shutter ömrünü  tüketmekten de  kurtuluruz bu sayede.

www.fotopanorama360.com

intervalometre

simge_2Eğer bu işi dış çekim olarak değil de elektrik sorunu olmayan, bilgisayarın ’da bulunduğu bir konumda yapıyorsanız. Canon, Nikon gibi üreticilerin ürünü aldığınızda sahip olduğunuz CD’de bu iş için kullanabileceğiniz software’leri bulabilirsiniz  (ayrıca üretici sayfasından ’da indirilebilirsiniz).   Fotoğraf Makinasını USB ile bilgisayara bağlayıp, ilgili programı açtıktan sonra, istediğiniz zaman aralığında çekim yapmayı ayarlamanız mümkün.

www.fotopanorama360.com

Mekanik El Yapımı intervalometre

simge_2Canon fotoğraf makinasına sahip olan kullanıcılar için Time Lapse diğer bir yöntem ise “magic lantern” dir. Canon DSLR makinanıza uygun ML’yi (program) yükleyerek harici bir intervalometre gerek olmadan, dahili bir intervalometre sahibi olabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın