Balık Gözü Lens / Objektif

simge_2Geniş Açı Balık Gözü lenslerin amacı nedir ?

Balık Gözü Lensler yüksek oranda distorsiyon (bükülme) özelliği olan geniş açı lens grubudur. Çektiğimiz fotoğraflar çok geniş açılı (yaklaşık 180°) ve aynı zaman da çok fazla bükülmeye sahiptir. Buradaki amaç bu kadar geniş açılı (180°) görüntüyü sıra-dışı bir fotoğraf çekmek veya görseli tek bir fotoğraf karesi içine sığdırmaktır.

Aynı odak uzaklığına sahip normal bir lens ile balık gözü lensin verdiği görüntüler arasındaki fark nedir…

Balık gözü lens ile vizörden baktığınızda gözünüzün normalde göremeyeceği kadar geniş bir alanı tek bir resim karesine sığdırıldığını fark edeceksiniz, bu durum oldukça keyifli olmasına rağmen her çekim ortamında kullanılması da mümkün değildir.

www.fotopanorama360.com

Normal ve Balık Gözü Lens

Üstte 14mm. odak uzaklığı olan lens ile çekilmiş 2 fotoğraf. Solda ki normal bir 14mm lens ile,  sağdaki fotoğraf yine 14mm. balık gözü lens ile çekilmiştir.

Sağdaki balık gözü fotoğrafta, soldaki resimde kadraja girmemiş yolu, evin sağ kısmını, sağdaki ağacı, soldaki taşı, evin önündeki çimenlik alanı ve evin çatısının resme dahil olduğunu görüyoruz. Balık gözü lenslerin bu özellikleri çok geniş bir görüntü alanı sağlıyor bizlere.

Balık Gözü Lens’te bükülme nasıl meydana gelir ?

Balık gözü lenslerde oluşan bu bükülmenin teknik olarak açıklaması öndeki 1. ve 2. Lens elementlerinden kaynaklanır. Balık gözü lensleri incelediğimizde ön elementinin diğer normal lenslere göre çok daha bombeli (eğimli) olduğunu görürüz. Lensin bu özelliği dış ortamdaki görüntünün sensöre geniş açılı olarak iletilmesini sağlar.

www.fotopanorama360.com

Balık Gözü Lens

 

simge_2Balık gözü lenslerin avantajları, dezavantajları ve kullanım alanları nerelerdir.

-Mimari çekimlerde Balık gözü lensler geniş açı fotoğraf elde ettikleri için özellikle yüksek geniş açılı fotoğraf ihtiyacı duyulan simetrik  iç mimari görseller için, bazen de dış mimari çekimlerde kullanılır. Fakat dikkat edilmesi gereken diğer bir husus balık gözü lensler distorsiyonları sebebiyle simetrik olmayan mekanlar daki bu bükülme özelliği izleyiciyi aşırı rahatsız edebilir.

-Komik ve Sıra dışı portre çekimlerinde balık gözü lensler en keyifle kullanılan lenslerdir. Aşırı bükülme ve geniş açısının verdiği ilginç görüntüler ile gerçekten sıra dışı kareler elde edilir.

-Balıkgözü lenslerinin manzara çekimlerinde kullanımı çoğu zaman mümkün değildir. Bahsettiğimiz gibi manzaralar da genellikle simetri olmadığı için bu bükülmeler fotoğrafa bakanı rahatsız edecektir. Ancak bu özellik zaman zaman sıra dışı çekimlerle güzel imajlarda elde etmemizi sağlayabilir.

Panorama ve 360° derece sanal tur çekimlerinde, yatayda 360° dikeyde 180° elde etmek istediğimiz görsellerde dikey kadrajlı çekilen fotoğrafların birleştirilmesi ile güzel sonuçlar elde ederiz.

www.fotopanorama360.com

Süper Balık Gözü

simge_2Dezavantajları ve kullanamayacağımız alanlar nerelerdir:

-Yüksek oranda distorsiyon oluşması sebebi ile genelde bükülme istemeyeceğimiz ciddi portre çekimlerinde kullanmamız mümkün değildir.

Balık gözü lenslerin diğer normal geniş açı lensler ile elde edilen keskinliğe ulaşması çok zor hatta imkansız gibidir. Fakat bu keskinlik farkının fotoğrafı tanınmayacak duruma getirecek kadar çok kötü olduğunu düşünmeyin. Fotoğrafı %100 crop ladığınızda gözle fark edilen fakat rahatsız etmeyecek şekilde bir keskinlik farkı oluşacaktır

Renk Sapması ise genelde tüm balık gözü lenslerin özellikleri en düşük diyafram değerlerinde yüksek oranda renk sapması veriyor olmaları. Basit Photoshop müdahaleleri ile giderilebilen bir sorun.

Balık gözü lensler spesifik lenslerdir, 18-55mm bir lens gibi her alanda kullanabileceğinizi sakın düşünmeyin. 1 metre uzaklık pek çok fotoğraf makinası lensi için çok yakın hatta çekim yapılamayacak kadar yakın bir mesafe olmasına rağmen balık gözü lens için ise geniş bir alandır.

Balık gözü lenslerin çeşitleri : İki Çeşittir

3x_30x30Diagonal  Balık gözü Lens : Yatay olarak 180° fotoğraflar çekmemize olanak verir.

3x_30x30Circular Balık gözü Lens: Hem dikey, hem yatay olarak 180° fotoğraflar elde edebiliriz. Bu görüntüde, yuvarlak bir etki ile hem dikey hem de yatayda geniş açılı görüntü oluştururken, imajın dış kısımları ise tamamen karanlıktır.

www.fotopanorama360.com

Diagonal ve Circular Lens

www.fotopanorama360.com

Circular Lens

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın