Fotoğraf Makinasında P Modu Nedir

Fotoğraf makinasında P çekim modunu özel kılan ne?
simge_2P modu pozlamayı garantiye almasıyla ön plana çıkıyor, fakat diğer taraftan A ve S modları da bunu sağlamıyor mu diye sorarsanız sağlıyor diye cevaplayabiliriz.

P modu‘nun farkı ve gücü, diyafram, enstantane ve pozlama değerlerini  doğru olacak şekilde sizin adınıza hızlı bir şekilde karar vermesinden geliyor. Hız önemli çünkü kimi durumlarda fotoğrafı çekerken burada “A” mı kullansam “S” mi kullansam diye düşünürken fotoğraf karesini kaçırabiliyoruz ya da acele ile hızlı düşüneyim derken yanlış kararda verebiliyoruz.

P modu‘nun yeterli ışık olduğu sürece alan derinliğini mümkün mertebe çok sığ tutmamaya çalışması da ayrı bir avantaj, çünkü çoğu kullanıcı gibi lensleri en açık diyaframda kullanıp arka planın flu çıkmasını arzu etsek bile her zaman arka planı öldürmek her fotoğraf için önemli ve gerekli olmamaktadır.

www.fotopanorama360.com

P Modu

simge_2Pozlama haricindeki diğer ayarların kontrolünün sizde olduğu P modu ayrıca hızlıdır ve hızlı çalışırken de poz-lamasını gayet mantıklı ve düzgün bir şekilde yapar, belki %100 doğru olamasa da çektiğimiz karelerin büyük çoğunluğunda bu yöndeki pozlama kararından şikayet edilecek bir nokta bulamayabiliriz. Siz ise bu arada kompozisyon ve netlemeye odaklanabiliyorsunuz. Günümüz DSLR fotoğraf makinaları modellerinde pozlama konusu oldukça başarılı.

www.fotopanorama360.com

P Modu

simge_2Herkes bizimle aynı fikirde olmayabilir elbette, ama tavsiyemiz makinenizi genelde P modu‘nda kullanma yönünde. Her konuda olduğu gibi bunda da geneli bozan durumlar elbette mevcuttur.

Ne zaman P modunu kullanmamalı?

Arka plandaki objeleri öldürmek istiyorsanız seçiminizi A/AV modun dan yana kullanmanız daha uygun olacaktır. çünkü makinamız P modu’nda iken f/2.8′lik lensleri f/2.8′değerinde kullandığına biz henüz şahit olmadık. Şayet alan derinliğinin kontrolünün tamamen sizde olmasını istiyorsanız A/AV modunu kullanmanız gerekmektedir.

Çektiğiniz fotoğrafta önceliğiniz hareketi yakalamak ise diğer bir deyişle Enstantane yani hız önemli ise o zaman S/TV modunu kullanmanız gerekecektir.

Bu gibi özel durumlar haricinde P modu oldukça başarılıdır. Fotoğraftaki anı kaçırmak istemeyen sokak fotoğrafçıların ilk tercihi olan P modu nu bir süre deneyin deriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın