Sinop Hamsilos Koyu ve İnceburun Nerede Nasıl Gidilir

İsviçre göllerindeki zengin görselliğe benzer yeşillikler arasında eşsiz bir manzara ve denize sahip olan bölge Piknik alanı olarak ta kullanıldığı için maalesef her yerde olduğu gibi insanlarımız ortamı pisletiyor, alanda temizlik ve bakım da zayıf gibi.

Mesire Yeri

Bu doğa harikası eşsiz manzaraya hakim bölgeyi görün. Norveç fiyortları ile ünlü ise, burasıda bizim ülkemizin Fiyort’u, bölgede Tekne kiralayıp gezebilir ve yüzebilirsiniz.

Hamsilos Koyu

Sinop da bu turlar için vakit ayırıp inceburun ve hamsilos koyu turunu birlikte yapabilirsiniz. Hamsilos ve inceburun arasında denize girilecek bir çok yer var. Hatta bu bölgede bolca apart ve kiralık eşyalı ev de mevcut.

Piknik Alanı

Hamsilos Koyu, Türkiye’ nin en kuzey uç noktasında yer alıp, Dünya’ da kendiliğinden oluşan tek koy özelliğini taşıyıp buzul aşındırması sonucu oluşmuştur . Hamsilos koyu nun deniz ile birleştiği bölge oldukça geniştir iç kısımlara doğru ilerledikçe daralmaya başlar ve orman başlar. Koy geçmişte savaş gemilerinin gizlendiği günümüzde ise balıkçıların fırtınalı Karadeniz havalarında korundukları yer olarak kullanılmaktadır.

Hamsilos Koyu

Hamsilos koyu nun en uç noktasına kadar ulaşım imkanı mevcuttur fakat yolların bayağı bozuk oluşu ne yazık ki araç ile devam etmenize izin vermemektedir. Bu sebeple bir doğa yürüyüşünün sizleri beklediğini belirtebiliriz. Konaklamanız için ücretleri oldukça uygun Pansiyon, Oteller mevcut. Mesire ve piknik alanları, Deniz Bisikleti ve Kanoları ile ufak bir gezinti imkanı da mevcut

Akliman

Sinop tan yola koyulduğunuzda ilk olarak karşınıza Akliman çıkıyor. Yol boyunca devam eden kumsal sahil Akliman’da son bulup, bölge denize girmek ve piknik yapmak için ideal bir bölgedir. Araç ile Akliman’a girmek isterseniz 15 TL giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.  Akliman’dan sonra yola devam edersiniz karşınıza Hamsilos koyu çıkacaktır.

Akliman

Hamsilos Koyu (Hamsaroz)

Bölge ve civarı tam bir doğa harikasıdır Yemyeşil ormanı, denizin bir nehir gibi kara içine girdiği Hamsilos Koyu (Hamsaroz) yürüyüş yapmak, denize girmek ve fotoğraf çekmek için bulunmaz imkanlar sunar.

Hamsilos’un bu kadar önemli olmasının önemli sebebi Türkiye’nin tek Fiyord bölgesi olmasıdır. Develi Deresi Vadisi’nin aşağı bölge kesiminin, karada oluşan çöküntüler sonucu sular altında kalması ile oluşmuştur. Bu oluşum  Dünya’da sadece Norveç ve Sinop’ta bulunan ‘’ria’’ tipi bir kıyı şeklidir.

İnceburun

Sinop’a gelen yabancı ve yerli ziyaretçilerin en çok görmek istedikleri diğer bölge ise Türkiye’nin en Kuzey ucu olan İceburun dur. Bozulmamış doğal kıyı yapısı ile Millî park özelliğindedir. İnceburun’da bulunan Deniz Feneri deniz seviyesinden 38 metre yükseklikte inşa edilmiştir İnceburun özellikle gün-batımında fotoğrafçılar için harika fırsatlar sunuyor. İnceburun’da fener bekçisinin ailesi dışında ikamet eden kimse bulunmuyor. İnceburun ve çevresi Mili Park statüsünde olduğu için Sülün, Geyik ve Karaca gibi hayvanlarda koruma altındadır.

Fener

Hamsilos Koyu Nerede Nasıl Gidilir ve Tatil İmkanı

Yürüyüş ve tırmanma severlerin adresi olan Hamsilos Koyu, hem ziyaret edilip görülecek hem de tatilinizi yapabileceğiniz bir yerdir.

Hamsilos Koyu yakınlarındaki otel ve pansiyonlarda da konaklayabilirsiniz. Ayrıca Sinop Merkeze 11 km uzaklıkta olduğu için Hamsilos Koyu’ndan Sinop’a da ulaşmak oldukça kolaydır.

Uygun fiyatlarla temiz oteller ve pansiyonlar bulabileceğiniz Hamsilos ta karavanda kiralayabilirsiniz. Koy çevresinde, deniz ve ormanın nefis kokusunu içinize çekip, güzel doğa yürüyüşleri ile de keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Hamsilos Apart Hotel – Adres: Akliman Mevkii — Telefon: 0(534) 203 27 16

Hamsilos Tatil Köyü – Adres: Akliman Mevkii  — Telefon: 0(368) 287 60 62

Ahmet Muhip Dıranas  Oteli – Adres: Abalı Köyü, Akliman Mevkii  — Telefon: 0(368) 287 62 00

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın