Makro Fotoğraf Nasıl Çekilir 

www.fotopanorama360.comYakın olan çekimler, “macro” diğer bir deyişle makro çekimler ( close-up ) konu veya objeye çok yakın planda yapılmış olan çekimlerdir. SLR olan fotoğraf makinalarının objektifleri konu veya objeye yaklaşık 30 – 40 veya 50 cm. kadar yakınlaşabilirler. Bu ise çoğu bu tip çekimler için yeterli olmayabilir. Bu tip çekimlerde en doğru ve başarılı fotoğraf sonuçları konuya birkaç cm. yaklaşma olanağı olan makro objektifler ile alınır.

www.fotopanorama360.com

Makro Çekim

www.fotopanorama360.comMakro fotoğrafçılık için kullanacağımız ekipmanlar konuya ne kadar yaklaşmak isteğimizle orantılıdır. Elimizde örnek olarak 70 -200 mm bir zoom ve bunun ayrıca makro ayarı bulunuyorsa elimizdeki bu imkan bazı yakın çekimler için yeterli olabilir. Konuya birkaç cm. yaklaşma imkanı sağlayan tele – makro objektiflerin dezavantajı fiyatlarının yüksek olmasıdır.

Makro çekim yapmanın daha farklı ve ekonomik yolu close – up filitreler kullanmaktır. Değişik özellikte olan bu mercekler +1, +2, +4 veya +10 gibi değerlerde olup objektifin önüne takılıp başarılı sonuçlarının yanında oldukça da ucuz merceklerdir. Genelde en iyi sonuç +4 ile alınır.

Konuyu 1/1 çekmek tercih edilendir, konuyu daha fazla büyütmek için ise körük dediğimiz sistem ile çalışmamız gerekir, bu ekipmanlar objektif odak uzaklığını yani ışık yolunu uzatarak daha da  yakın çekimler yapılmasına olanak sağlarlar.

Makro Çekim Close-Up

www.fotopanorama360.com

Makro Çekim Sinek

www.fotopanorama360.comMakro çekimler için de en iyi olan aydınlatma gün ışığıdır. Fakat konunun konumuna göre direkt olan aydınlanma, parlama ve sert gölgeler olarak ortaya çıkabilir, buda sorun oluşturur. Böylesi durumlarda karton reflektör veya flaş kullanımı uygundur. Fakat konu objektife çok yakın olacağı için flaş kullanımında çok parlayan  ışığın karanlık gölgeler oluşturmaması için, konunun her tarafını eşit şekilde aydınlatan ring (Dairesel) veya makro flaş kullanmak gerekir. Flaş ile yapılan çekimlerde diyaframın mümkün olduğunca kısık tutulması da akıldan çıkarılmamalıdır.

www.fotopanorama360.com

Ysuhara Nanoha Ring Flaş lı Makro Lens

www.fotopanorama360.comYine makro çekimlerde obje veya konuya olan yakın netleme mesafesi kontrolü zorlaştırır. Konuya olan mesafe çok az olduğu için alan derinliği de çok sınırlıdır, en ufak bir iki milimetrelik hata bile fotoğrafın flu çıkmasına sebep olacaktır. Bu sebeple netlemenin doğru yapılması, kısık diyafram kullanıp uzayacak olan poz sürelerinde ise sallanmanın engellenmesi için tripod kullanmak gereklidir.

Konunun arka planının karmaşık olmaması için fotoğrafa bakıldığında dikkat dağıtıcı parlak renklerden kaçınılmalıdır. Açık diyafram kullanıp arka planın flu olması da ayrı bir seçenektir.

www.fotopanorama360.com

Tripod için Makro Kafa

Hoşçakalın …


Sitemizdeki Diğer ilgili Konuları aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz>>>

>>> Fotoğrafçılık Nedir

About Bulent Erdal

Leave A Reply