Yıldırım Fotoğrafı Nasıl Çekilir

www.fotopanorama360.comBaşlarken Öncelikle güvenlik! … Yıldırım ( Şimşek ) düşme riski olan yer ve konumlarda çekim yapmayın ! bu konudaki gerekli güvenlik önlemlerini alın. Yıldırım oldukça tehlikeli bir doğa olayıdır, kesinlikle risk almayın!

1. Fotoğraf  Makinanız İçin Sabit Bir Yüzey Kullanın

Yıldırım fotoğrafı ‘nı eğer var ise iyi bir Tripod ile çekim yapmak işimizi kolaylaştıracaktır, Tripod umuz yok ise sabit olan bir yüzeye kameramızı koyabiliriz. Çekim süresince kameranın kesinlikle titrememesi gerekir.

www.fotopanorama360.com

Yıldırım

simge_22. Çekimlerimizde Uzun Enstantaneler Kullanmalıyız

Yıldırım ‘lı  bir havada yıldırımlar beklenmedik pozisyon ve anlarda karşımıza çıkabilir. Yani ne zaman şimşeğin çakacağını kestiremeyiz. Bu sebep ile şimşeğin çaktığını görür görmez deklanşöre basmamız imkansız gibidir. Bunun için uzun enstantaneler ile çekime başlayıp, ortaya çıkan şimşek görüntülerini de kaydedebiliriz. Bu iş için yapılmış yıldırım sensörü (Lightling Strike) , veya uzaktan kumandalar var, şimşeğin çaktığı anda otomatik olarak perdeyi açan (deklanşöre basan) eğer böyle bir cihaza yatırım yapmak istemiyorsanız, pratik olarak makinanızın perde hızınızı 30 saniyeye ayarlayın ve ISO ayarını da düşürün (200 olabilir), ISO düşük olduğu için fotoğrafta kumlanma (Noise-Gren) oluşmayacaktır.

Diyafram, enstantane ve ISO‘nun mantığını çok iyi kavramak gerekir, Pozlama ‘yı bozmadan parmak hesabı yapıyor olsak bile makine üzerindeki değerleri değiştirebilmeye hakim olmalıyız. Kısaca f/8, 8″, ISO200′de çektiğimiz fotoğrafı, Pozlama değeri ile oynamadan f/11, 30″, ISO100 ile de çekilebileceğini bilmeliyiz.

Burada anlatılan değerler ortalama bir yol göstermek için. Sizin makine ve çekim durumunuza göre doğal olarak bu pozisyonlar değişiklik gösterecektir. Bol bol pratik yaparak bu konuda en azından tam duraklık değerleri olan (ISO100, 200, 400 vb. gibi; f/2.8, f/4, f/5.6 vb. gibi; 1/30, 1/15, 1/8 vb. gibi ) ezbere bilmekte fayda var.

Bir diğer alternatif ise Bulb Mod ‘da (Manuel modda) çekim yapabilirsiniz. Bu mod da çekim yaparken uzaktan kumanda ile perdeyi açıp ardından şimşek çaktıktan sonra perdeyi kapatabilirsiniz, yani enstantaneyi siz belirlemiş olursunuz.

www.fotopanorama360.com

Yıldırım

simge_23. Fotoğrafınıza Eklemeler Yapın

Yapacağınız birkaç dakikalık gözlem sonucu yıldırım ‘ların belirli bir bölgede yoğunlaşmış olduğunu göreceksiniz. Her yıldırım çakışında makineyi sağa sola çevirmek yerine geniş açı Lens kullanarak bu tespit etmiş olduğunuz alana odaklanmanız başarı şansınızı yükseltecektir. Yıldırım ‘ın yoğunlaştığı noktada fotoğraf kadrajı içine alacağımız ağaç, ev, bir deniz feneri vs gibi nesneleri de kullanabilirsiniz. Fotoğrafınızın kompozisyonu size kalmış bir şey. Fırtınalı bir havanın boyutunu gösterecek birkaç obje fotoğrafın görselliği için hiçte fena olmaz.

www.fotopanorama360.com

Yıldırım

simge_24. Netlemeyi Elle Yapıp Diğer Ayarlar sizin Kontrolünüzde Olsun

Sakın otomatik odaklama yapmaya kalkışmayın. Bu sebeple her şeyi kaçırabilirsiniz, makine ayarını sonsuza odaklayıp perdeyi açın. Makinayı “Manuel Mode” alarak otomatik netleme yapmaya çalışmasını engellemiş olursunuz. Perde hızını biz ayarladığımız için gece çekimlerinde muhtemelen en açık diyafram değerleri ile çekim yapacağımızı bilmeliyiz. Yani İsteğimiz şekle göre diyafram değerini düşürebiliriz. Gerisini ise makineye bırakmak kalıyor.

www.fotopanorama360.com

Lightning Trigger

simge_25. Sabırlı Olun

Bu en önemli maddemizdir. Kameranızı ayarladınız ve çekim yapıyorsunuz. Kameranız işini yaparken eğlenmeye bakın. Sabırlı olun. Bir çok sefer bir çok sebepten dolayı çekimleri kaçıracaksınız. Tekrar tekrar deneyin ve çekimlerinizi yaparken terlememeye özen gösterin…

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın