Manzara Fotoğrafı nedir Nasıl çekilir

www.fotopanorama360.comManzara fotoğrafı veya doğa fotoğrafı çekmek her her amatör veya profesyonel için arzu edilen bir durumdur. Fotoğraf makinasını elimize aldığımız zaman çoğunlukla içsel bir güdüyle manzara fotoğrafı na yöneliriz. Bunun nedeni belki doğanın çeşitliliği ve çekiciliği belki daha kolay görüntüler elde edilebilmesi olabilir. Aslında çok basit gibi gözüken doğa veya manzara fotoğraf çekimi, fotoğrafçılığın en zor olan dallarından birisidir. Çünkü doğada her şeyin gerçeğini gören gözlerimiz, çekmiş olduğumuz fotoğraflarda bu gerçeğin ya gördüğümüz gibi resme aktarılmasını ya da çektiğimiz karelere kattığımız yorumların, yeniden ifade edilmesini arzu ederiz. Bu sebeple ışık, renk oturması, tonlama, kompozisyon, seçilecek objektif, filtre gibi konuları tam kavrayamamış kişinin gözün gördüğü açı ve mükemmellikte fotoğraf çekmesi hayli zordur.

www.fotopanorama360.comManzara fotoğrafı çekmek isteyen kişi tamamen doğaya bağımlıdır. Bir gün doğumu, gün batımı, bulutlu, sisli ya da bir yağmurlu veya karlı havanın fotoğrafını çekmek ancak bu koşulların doğada oluşmasına bağlıdır. Oluşan bu manzaralardan istediği etkiyi ve ifadeyi veren anı yakaladığı an görselliği oluşturabilir. Bu nedenle, manzara fotoğrafçısının öncelikle iyi bir doğa gözlemci olması gerekir. Bulacağı bir odak noktasının fotoğrafın ilgi merkezini oluşturacağı ve ayrıca manzaraya açılan da bir penceresi olacaktır. Bu nokta uzaktaki bir dağ tepesi, bir binanın ilginç olan cephesi, tek veya bir grup ağaç, bir kuş ve de bir insan olabilir, yani ilgi noktasının çok özen ve duyarlılıkla seçilmesi gerekir.

www.fotopanorama360.comÇekimlerde tercihen kullanacağımız objektif ise 50 mm.lik veya 35 mm.lik veyahut 12-24mm. gibi bir geniş açılı objektif olabilir. Geniş açılı objektifleri kullandığımızda geri planda kalan konuların olduğundan daha küçük görüleceğine dikkat edelim. Manzara fotoğraflarının çekimine en uygun ışık sabahın ilk saatleri ve akşam üstü günbatımından birkaç saat öncesindeki ışık koşullarıdır. Bu ışıklar çekeceğimiz konuya yatay geleceği için hem kontrastlığı azaltır hem de farklı bir derinlik duygusu yaratır.

Yani Manzara fotoğrafçılığı nın uyulması gereken tek bir altın kuralı vardır, bu kuralı sadık bir biçimde uygulamazsanız asla ve asla profesyonel çekimlerde elde edilen sonuçlara ulaşamazsınız. Manzara fotoğrafçısı olarak günde sadece iki zaman diliminde uygun çekim yapabiliriz:

1- Şafakta. Güneş doğmadan önce 15 ila 30 dakika arasında, doğduktan sonra ise de  yaklaşık 30 dakika ile bir, bir buçuk saat dilim aralığında (Ayrıca ışığın ne kadar keskinleştiğini de dikkate alarak) çekim yapabiliriz.

www.fotopanorama360.com

Gün Doğumu

www.fotopanorama360.com

Gün doğumu

2- Gün batımında. Gün veya güneş batımından önceki 15 ila 60 dakika, battıktan sonra ise de yaklaşık 30 dakika  ile bir saat arasında çekim yapabiliriz. (Makinamızın manuel ayarları bu çekime uygun ise)

www.fotopanorama360.com

Gün Batımı

www.fotopanorama360.com

Gün Batımı

Manzara fotoğrafçılığı nda konuyu çerçevelemek veya öne çıkarabilmek fotoğraflarımıza ayrı bir anlam kazandıracaktır. Çerçeveleme için seçeceğimiz objeler, bir kemer köprü, güzel bir köprü ayağı, ilginç bir kapı girişi, doğal bir kaya görselliği veya ağaç veya sonbahar yapraklarından faydalanabiliriz.

www.fotopanorama360.comManzara fotoğrafı çekiminde düşük enstantane avantajlarını kullanarak (tripod lu çekim önerilir) hem alan derinliğini arttırabilmek için kısık diyafram ayarı kullanımına imkan tanıyacağından hem de konumuzun içerisindeki hareket eden objeleri yakalayabilme imkanı sağlayacağından elde edeceğimiz fotoğraf sonuçları tatmin edicidir. Ayrıca diğer taraftan da renk kontrastının uyumunu sağlayabilmek için zıt olan renkleri renk dengesini bozmadan kullanırsak fotoğrafımızdaki görsel zenginliği arttıracaktır.

Filtre manzara fotoğrafçılığının olmazsa olmazı gibidir, fotoğrafımıza gökyüzünü dahil edeceksek gökyüzündeki bulutların fotoğrafımız üzerinde daha belirgin olarak etkisini arttırabilmek için mutlaka filtre kullanmalıyız. 80 A-80 B gibi filtreler bunun için uygundur.

Sitemizdeki Diğer ilgili Konuları aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz>>>

>>> Fotoğrafçılık Nedir

Fotoğraf Bir Sanattır… Hoşçakalın  

www.fotopanorama360.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın