Olimpos / Olympos Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir / Antalya TURKEY

www.fotopanorama360.com
www.fotopanorama360.com

www.fotopanorama360.comOlimpos / Olympos nerede nasıl gidilir; Antalya’nın batısında bulunan belde Kemer ile Adrasan arasındadır. Antalya Kumluca anayolunda Phaselis’i geçtikten sonra Çıralı ve Olimpos a giden iki işaret görülür. Bu iki işaretide takip ederek olimpos a ulaşabilirsiniz. Olimpos’un Çıralı ile bir düşünülmesi Çıralı’nın Olimpos’un yanında olan küçük bir köy olmasındandır. Olimpos aslında İ.Ö. II. (hellenistik devirde) yüzyılda kurulmuş bir Likya liman kentidir. Bir çok efsaneninde içinde geçtiği antik kent cennet gibi eşsiz güzellikteki bir vadinin iki yakasındadır. Bu vadinin denize ulaştığı yerde Caretta Caretta kaplumbağalarının da yavrulama alanı olan sahil, Sit alanı olarak korunan eşsiz uzun bir kumsaldır.

Olimpos Sahil

Olimpos

www.fotopanorama360.comOlimpos’ta ilginç bir konaklama tarzı vardır. Eğer bu mükemmel beldeye gelmek istiyorsanız lüks anlayışınızı biraz değiştirmeniz gerekmektedir çünkü beldenin en önemli özelliklerinden biride salaş ve hippi yaşam tarzıdır. Burada ağaç evlerde kalabilirsiniz veya kamp alanlarında çadır kurarak doğal yaşama biraz daha yaklaşabilirsiniz.

Olimpos‘a Çok yakın sahilden yürüme mesafesi ile 10 dakikada ulaşılabilen Çıralı beldesin de fazlası ile konaklama imkanları mevcut.

Olimpos Ağaç Evler

Çıralı / Sahil & Restoranlar

Olimpos Antik Kent

Olimpos Antik KentOlimpos a gelerek çevresindeki turistik, doğa harikası başka yerlere de kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Olimpos’tan araba ile ya da sıcağı göze alarak yaya bir şekilde çok yakınında bulunan adınıda bundan alan 300m. yükseklikte olan yanartaş dağına çıkıp doğal gaz sızıntısının oluşturduğu ve antik devirlerden beri binlerce yıl sönmeden yanan kayalıkların arasındaki alevleri görebilirsiniz, tavsiyemiz çoğu kişinin yaptığı gibi yanartaşa gece çıkıp o güzelliği başka bir tatla seyretmen-izdir.

Yanartaş

Olimpos Harita

Hoşçakalın…