Fotoğraflar Nasıl Depolanmalı

www.fotopanorama360.comGiriş seviyesindeki DSLR fotoğraf makinalarının MP (Mega Piksel) değerlerinin ortalama 24 seviyelerine ulaşması sebebi ile Fotoğrafçıların en büyük dertleri bu çekilen fotoğrafların Bilgisayar’da depolanması.

Bunun yanında tüm DSLR makinaların Full HD kalitede video çektiği de dikkate alınırsa fotoğraftan daha fazla videolar içinde yer gerekli. İşte tam burada bu kadar çok veri için harici disklerin ne kadar önemli olduğu devreye giriyor.

Basit bir hesapla ortalama JPEG bir fotoğraf boyutunun 4-5 MB, bu fotoğraf RAW formatında olursa 20 ila 50 MB değerinde olduğu düşünülürse binlerce fotoğrafı Bilgisayarımızda saklamak hem hızı azaltacak hem de hard disk ‘imizde önemli yer kaplayacaktır. Onun için en az 1TB lık Harici bir hard disk ‘imizin olması kaçınılmaz oluyor, daha fazla kapasiteli olması sizin ihtiyaç ve tercihinize kalmış.

Arşivi Düzenlemek:

En büyük problem ise arşivi düzenlemek ve o kadar fotoğraf içinden aradığınızı bulabilmenizdir, bunun içinde ADOBE BRİDGE veya LIGHT ROOM gibi programlar ile Fotoğraflarınızın çekim yerini veya çekim yaptığınız kişileri “TAG” layarak hem kolay bulunmasını sağlar, hem de aynı zamanda fotoğraflarınız üzerinde oynayıp düzenleyebilirsiniz.

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın