Gri Kart Nasıl Kullanılır?

www.fotopanorama360.comFotoğraf makinelerinin beyaz ayarını yapmak için kullanılan ve üzerine düşen ışığın miktarının %18’ini geriye yansıtan kart’a verilen isimdir. Gri Kart ‘ın neden Işığın %18’ini yansıtığı sorusu ise, beyaz tenli bir insan yüzüne veya beyaz bir objeye düşen ışığın, bu oranda geriye yansıdığıdır.

Doğru Işık Ölçümü

Ayrıca Fotoğraf makinesinin pozometre ‘si ile yapılan ölçümün temelinide oluşturur. Gri kart ayarı çekim yapacağımız ortamdaki ışık değerlerini ölçmek ve bütün renkleri gerçeğine yakın, aslına mümkün olduğunca uygun tonlarda oluşması için kullanılır.

www.fotopanorama360.com

Gri Kart Kullanımına örnek

Kullanımı beyaz kağıdın kullanım şekli ile aynıdır. Çekim yapacağımız ortamdaki ışığın altına düz bir zemin üzerine gri kartı koyup fotoğraf makinemizin kişiye özel beyaz ayarı bölümünden ayarı yapıp fotoğrafı çekerek sonuca bakarız ve daha sonraki çekimlerde’de  bu ayarı kullanabiliriz. Bu ayarın  sonucu olarak, aynı ışık altında belirli enstantane ve diyafram değerleri ile çekilen portre  veya obje fotoğraflarının aynı gri tonlamada çıkmasını sağlamış oluruz.
Beyaz ayarının nasıl yapıldığını daha teknik ve detaylı incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız >>>

>>> Beyaz dengesi nedir nasıl yapılır Kelvin nedir ?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın