Kabak Koyu Fethiye Ölüdeniz

www.fotopanorama360.comFethiye Ölüdeniz ‘e yaklaşık 17kM. mesafede olan bu doğal cennete ulaşım, karadan Fethiye den kalkan dolmuşlarla otantik dokusu ve eski taş evlerinin olduğu Uzunyurt Kabak mahallesine buradan da yarım saatlik bir patika yürüyüşünden sonra veya Ölüdeniz ‘den kalkan tur tekneleri ile ulaşmak mümkün.  Dünyada  Yamaç paraşütü  ve sportif faaliyetleriyle ‘de tanınıp koruma altına alınmış olan yüz dağından biridir Babadağ. Kabak koyu da bu dağın eteğinde yer alan Yabanıl hayatı, Endemik çeşitliliği ve 200M. civarında uzanan eşsiz güzellikteki koyu ile birinci derece sit alanı içindedir.

www.fotopanorama360.com

Kabak Koyu Bungalov

www.fotopanorama360.comKabak Koyu veya Vadisi ‘nin dağlar ile çevrili olan üç tarafı kanyon şeklindeki derin, vadinin denize açılan sahili ise çakıllı kumsaldan oluşmaktadır. Konaklama için bakirliğini koruyan koyda, birkaç kamping alanı, çadır, Bungalov ve ağaç evler mevcut. Kabak koyu ayrıca doğa ile baş başa olup huzurlu bir tatilin keyfini çıkarmak isteyenlerin gözde mekanlarından, ayrıca  düzenlenen Yoga ve Meditasyon aktivitelerine de katılabilirsiniz.

www.fotopanorama360.com

Kabak Koyu

www.fotopanorama360.comKumsalın hemen arkasında başlayan yeşil bitki örtüsü vadi boyunca giderek sıklaşarak, Babadağ ‘ın bin metre civarında anıt gibi yükselen kayalıklarında Defne, Sandal ve Çam ağaçları ile kaplı ormanlık alanda zengin bir yaban hayatı da oluşturmaktadır. Kabak Koyu ‘nda  Aladerenin oluşturduğu Şelale ve Göletler bu harika yeri daha da bir benzersiz kılmaktadır, daha içerilerde ise Manastır ve iki Lykia mezar kalıntılarını görebilirsiniz.

www.fotopanorama360.com

Kabak Koyu

www.fotopanorama360.comKabak Koyu Nasıl gidilir Ulaşım :

Kabak Koyu’na Fethiye otogarından kalkan Faralya dolmuşları ile gidebilirsiniz. Bu dolmuşlar  Ölüdeniz’den de geçer. Ölüdeniz’e ulaştıktan sonra stabilize özelliğindeki  tehlikeli bir yoldan yaklaşık 1 saat civarında Faralya köyüne ulaşılır. Faralya köyünden sonra ise aşağı vadiye doğru yaklaşık olarak 20 dakikalık bir patika yürüyüşü ve bu patika yoldan ilerlerken Likya Yolu’nun bir bölümü olduğu için kırmızı-beyaz taşlarla belirtilmiş işaretler takip edilmelidir.

Alternatif ulaşım yollarının  biri’de deniz yoluyla yapılan yolculuktur. Her gün saat 19:00 civarında bir tekne koya geldiği gibi ayrıca orada bulunan herhangi bir tekneyle pazarlık yapılıp ulaşım sağlanabilir.

Eğer arabanıza acımıyorsanız vadiye kadar inmek mümkündür,fakat yol oldukça kötü olduğu için ancak traktör veya  4×4 gibi araçlarla yolculuk yapabilirsiniz. Köy sakinleri de zaten özel araçla gelinmesi nede pek sıcak bakmıyorlar. Ayrıca patika yolda yürümek de ayrı bir keyif veriyor insana …

Hava Yolu ile gelecekler için :

1. Dalaman hava alanına uçun.
2. Havaş’ın servis otobüsüne binerek Fethiye otogarına gelin. Bu size 20 TL’ye mal olacaktır.
3. Fethiye otogar çıkışından Kabak dolmuşların dan birine binin. Yaz sezonunda her 2 saatte bir Kabak dolmuşu bulabilirsiniz, Eylül ayından sonra ise bu rakam günde 2 adete düşer. (Dolmuş maliyeti yaklaşık 5 TL)
4. Son durağa geldiğinizde ise sırt çantanızı yüklenip tarihi Likya yolundan vadiye doğru inişe geçin. İniş esnasında Likya Yolu üzerindeki kırmızı-beyaz işaretli taşlar yolunuzu bulmanıza yardımcı olacaktır.

www.fotopanorama360.com

Kabak Koyu

www.fotopanorama360.comNerede kalınırKabak Koyu’ndaki  kamp alanlarında  kamp çadırında, ağaç evlerde, veya kendi çadırınızda kalabilirsiniz. Kamplardaki geceleme ücretlerine sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahildir. Fakat bu hizmetten çok fazla bir şey beklemeyin. Kamp alanlarında su ve elektrik mevcut. Fakat klima gibi benzer lükslerin olmadığını belirtelim. Su var olmasına varda doya doya duş yapacak kadar bol değil. Ücretler ise gecelik 30 TL. ile 80 TL. arası değişiyor.

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın