Dalyan / Ortaca MUĞLA Nasıl Gidilir

simge_2Köyceğiz gölünü nün doğal kanalla denize bağlandığı yol üstünde kurulu olan Dalyan, uzunluğu 12 km.  bulan kanal çevresi buranın doğal hayatı için ekosistemin bir parçası olan, ayrıca suyu da süzerek temizleyen sazlıklar, 1800 Hektarlık delta alanı boyunca kendine özgü güzelliği ile yayılmaktadır.

Dalyana Nasıl Gidilir :

Dalyan ‘a direkt olarak büyük şehirlerden giden otobüs seferleri bulunmamakta. Fethiye yönüne giden otobüsler ile Ortaca ‘da inip Minibüs veya Taksi ile ulaşmanız mümkün. Dalaman Hava alanı ise Dalyan ‘a 25 Km. uzaklıktadır.

Yemek için özellikle bütün balık çeşitlerinin yanında, kömürde pişirilen Mavi Yengeç Dalyan ‘ın en çok tercih edilen ve tadılması gereken yiyeceklerinin başında gelmektedir.

Dalyan

www.fotopanorama360.com

Dalyan Tekne Tur

simge_2Gezilecek yerleri:

İztuzu: Dalyan ‘a 12km. mesafede, Köyceğiz gölünün denize bağlandığı kanalın ağzından başlayan 5,5 km. sahil boyunca uzanmaktadır. Yöre ve sahil Tabiatı koruma alanı kapsamında olup  Caretta Caretta ‘ların yumurtlama alanı, bu sebeple soyunma kabinleri dışında hiçbir yapılaşmaya müsaade edilmiyor. Bölgeye Kanal boyunca güzel bir tekne seyahati veya Minibüsle ulaşmanız mümkün.

www.fotopanorama360.com

İztuzu Plajı

simge_2Çamur banyoları: Dalyan içindeki iskeleden kalkan günlük tur teknelerinin ilk uğradıkları yer, burada bulunan çamurun güzellik iksiri taşıdığı vücuda sürüldüğünde ise güzellik ve sağlık verdiğine inanılmaktadır.

www.fotopanorama360.com

Dalyan Çamur Banyoları

simge_2Kaunos: Antik kent Köyceğiz ilçesinin sınırları içinde kalmaktadır. Dalyan kasabası veya Ortaca ilçesinden kara yolu ile gidilebildiği gibi deniz yolu ile de ulaşmak mümkün. Yazıtlara göre deniz kıyısında bulunan Kaunos zamanla Sülüklü adı verilen bölgenin bataklık oluşumu ile denizle olan bağlantısı kesilmiştir.

Dalyan Kaya Mezarları

Dalyan Kaya Mezarları

Dalyan Kaya Mezarları

simge_2Bölgedeki ilk yerleşim izleri   İÖ 8. Yüzyıla uzanır, Kaunos adı İÖ 545 te Pers generali olan Harpagos ‘a karşı gösterdikleri önemli direniş ile tarih sahnesinde ortaya çıktı. Kentte Arkaik olan dönemin ardından Hellenistik, Roma ve Bizans dönemleri yaşanmıştır. Akrapol ve aşağı şehirden oluşan kentin kuzey yamaçlarında, sayıca 150 ‘yi bulan anıtsal kaya mezarları mevcuttur. Antik dünyada ancak büyük kentlerde görülebilecek yapılar ve liman kalıntılarının yanı sıra yazıtlardan anlaşıldığı üzere bir çok tapınağında varlığı bilinmektedir.

Dalyan Önemli telefonlar:

Turizm danışma :  0252 284 42 35

Jandarma           :  0252 284 2031

Sağlık ocağı        :  0252 284 20 33

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın