Frig Vadisi – Yazılıkaya ( Midas Anıtı ) Nerede Nasıl Gidilir?

simge_2Eskişehir ’e  80 km. uzaklıkta bulunan Yazılıkaya anıtı Yazılıkaya köyünde bulunup Yazılıkaya köyü ile iç içedir. Yazılıkaya Anıtı nedeniyle Yazılıkaya köyüne Midas Kenti  yada Midas City de denmektedir. Yazılıkaya Anıtı antik Frigya Vadisi sınırlarında olup, bölgedeki anıtların en görkemlisidir ve yüksekliği 17 m. dir. Yazılıkaya Frig vadisi egzotik görünümlü tüm çevresi ile doğal sit alanı olarak tescil edilmiştir ve koruma altına alınmıştır.

Frig Vadisi Yazılıkaya

www.fotopanorama360.com

Su Sarnıcı Basamakları

simge_2Frigler, dini merkez olarak Antik Yazılıkaya kentini seçmişlerdir. Hititler den sonra Frig kenti olarak gelişen Yazılıkaya ’da Frig kültürüne ait kale duvarları, yerleşim yerleri, kaya kabartmaları, anıtlar, su sarnıçları, kaya mezarları, basamaklar, nişler, antik yollar günümüze kadar ulaşmıştır. Antik Yazılıkaya üzerinde yazılar olması nedeniyle Yazılıkaya olarak adlandırılmıştır. Dinsel bir yapı olduğu bilinen bu anıta Açıkhava tapınağı da denilebilir. Ahşap ve taş mimarisinin en güzel örneğidir.

Üzerindeki çatlaklar ve yıkılma tehlikesi olan bu anıtın kurtarılması için bilimsel incelemeler yapılmaktadır.

www.fotopanorama360.com

Frig Vadisi Yazılıkaya

www.bulenterdal.com.tr

Bitmemiş Anıt

simge_2Midas yani Yazılıkaya anıtının 210 metre ilerisinde yer alan ve Bitmemiş Anıt ( Arazastis Anıtı ) olarak bilinen yapı yörenin en önemli dinsel yapıtlarından biridir. Tamamlanamadığı için arkeolojide Bitmemiş Anıt olarak adlandırılmıştır.

Frig Vadisi Yazılıkaya

Yazılıkaya Nerede Nasıl Gidilir: Harita İçin “TIKLAYINIZ”

Hoşçakalın ...

www.fotopanorama360.com

360 Derece Sanal Tur

FRİG VADİSİ 360 Derece Sanal Tur ile gezmek için lütfen tıklayın!
…………
“Galeriyi tam ekran görüntülemek için açılan pencerede üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır…”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın