Lykia Yolu – Likya Yolu

Lykia yolu Fethiye ‘den başlayıp Antalya ‘ya kadar uzanan hem arkeoloji hem de doğanın harmanlandığı rotadır. Likya olarak ta  adlandırılan bu rota Teke yarımadası ‘ndaki patikaların bir kısmı haritalanıp işaretlenmesi ile dünyanın ilk 10 arasına giren, en güzel macera dolu ve uzun mesafe yürüyüş rotalarındandır.

Likya Yolu

www.fotopanorama360.com

Likya Yolu Haritası

1992 yılında rota çalışmalarına başlanan Likya Yolu, Kate Clow tarafından 1999 yılında yürüyüş parkuru olarak hizmete açılmıştır. Lykia yolu güzergahı üzerinde pek çok antik kent mevcuttur. Bu yol antik dönemlerde asker sevkiyatı ve yük taşıyan hayvanlar tarafından yoğun şekilde kullanılmıştır. Fethiye Hisarönü ‘nden başlayan yol güzergahı Babadağ ‘ın eteklerinden yol alarak Uzunyurt ve Kabak koyu üzerinden Bogaziçi ‘ne kadar uzanmaktadır. Yol burada daha sonra birleşmek üzere ikiye ayrılır, bir tanesi sahilden diğeri ise daha yukarıda olan Dodurga yakınındaki Sidyma Antik kentinden geçer. Pydnae ise bir sonraki antik kent durağıdır, bu kentten sonra yol kuzeye yönelip Eşen Çayı ‘ndan geçip Letoon ve Kumluova ‘dan sonra tekrar doğuya dönüp, Ksanthos, sahil ve plajı ile ünlü Patara ‘da bu yolun üstündeki önemli kentler dendir. Üzümlü sonrasında güneye inen yol Kalkan, Bezirgan ve Sarıbelen ‘den sonra Asar Dağı ‘nı aşarak Kaş ‘ta Antiphellos antik kentine ulaşır.

www.fotopanorama360.com

Likya Yolu

Aperlai, Antiphellos, Temiusa, Simena, Myra ‘dan sonra ise tekrar kuzeye çıkan yol, Asarönü ‘den Finike, Limyra ‘dan geçtikten sonra Korydalla ‘ya uğrayıp daha sonra sahili takip ederek Olimpos ve Yanartaş ‘a uzanır, buradan sonra tekrar ikiye ayrılan yolun birisi Phaselis kentinden diğeri ise Tahtalı dağı ‘ndan geçerek Ovacık ‘ta birleşir.

Lykia yolu daha sonra Belbaşı ve Beldibi ‘nden sonra Hisarçandır ‘da sona erer. Bu güzel parkurun toplamı yaklaşık 500Km. civarındadır, parkurun üzerinde bulunan Gelidonia Feneri ‘nin Fotoğrafı 2007 yılının en güzel manzaralı fotoğrafı seçilmiştir. Parkur üzerinde bulunan yerleşim yerlerinde konaklama imkanları mevcuttur, ayrıca parkur güzergahının tamamı işaretlenmiş olup bakımı da gönüllüler ve sponsor kuruluşlar tarafından yapılmaktadır.

www.fotopanorama360.com

Gelidonya Feneri

Likya Yolu yürüyüş parkurunun ilk bölümünde Faralya (Uzunyurt) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara – Letoon – Xanthos kentleri ve incecik kumuyla antik liman bölgesi olan Patara, İkinci bölüm ‘de ise Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Rhodiapolis, Limyra, Gagai, Melanippe, Edrassa, Gelidonia (Gelidonia Feneri), Olympos, Chimaera ve Phaselis bulunur.

www.fotopanorama360.com

Likya Yolu

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın