Havadan Çekim de DSLR Fotoğraf Makinası Farkı

simge_2Öncelikle Havadan çekim fotoğraf ve video’da hangi kamera deyince kullanılan fotoğraf makinesi ve o fotoğraf makinasını kaldırabilecek özellikteki multikopter devreye giriyor.

Bu tarz havadan çekim için kullanılan fotoğraf makinelerinde kaç megapiksel, yani yüksek megapiksel olmasından ziyade, makinadaki görüntü sensörünün boyutunun ne olduğuna dikkat etmemiz gerekir.  Makinelerde sensör boyutu  1/2.5″, 1/2.3″, 1/1.5″, 1/1.6″, 1/1.8″  gibi değerlerle ifade edilir, daha büyük sensör  boyutu, daha iyi renk derinliği ve alan derinliği demektir.

www.fotopanorama360.com

havadan çekim Profesyonel Drone

simge_2DSLR makinaların hem lensleri değiştirilebildiği hem de kaliteli lensler takılabildiği için, ayrıca daha büyük sensörler barındırdıkları için de daha yüksek kalitede ve çözünürlükte fotoğraf sonuçları elde edebiliriz. Bu arada makinelerde yazan megapiksel‘ler de ayrıca  en büyük yanılgıyı oluşturuyor, ne kadar yüksek megapiksel  o kadar iyi bir fotoğraf görüntüsü demek değildir. 16 megapiksellik kompakt bir fotoğraf makinesi 10 megapiksellik bir dslr fotoğraf makinasından daha iyi bir sonuç veremez
Zannedildiği gibi yüksek megapiksel her zaman iyi fotoğraf demek değildir. megapiksel fotoğrafın piksel yoğunluğu ve büyüklüğü ile ilgilidir. Profesyonel değilseniz ve büyük baskılar almayacaksanız, yüksek megapiksel yerine sensörü büyük olan bir fotoğraf makinesini tercih etmeniz daha yerinde olacaktır. Ayrıca megapiksel yükseldikçe çektiğiniz fotoğrafların hafıza kartında kapladığı alan da daha fazla olacaktır.

Digital zoom ve optik zoom farklı özelliklerdir, optik zoom’u yüksek olan bir makineyi tercih edin, optik zoom fotoğraf makinesinin bir görüntüyü, aynı boyutta aynı netlikte zoom yapması demektir, yani bir dürbünün objeyi optik olarak yaklaştırma işlemi gibidir, netliğin bozulmama sebebi bu nedenledir. Dijital zoom‘da ise netlik değişmez sadece pixel ler büyür, bu da görüntüyü bozar. Örnek vermek gerekirse tıpkı bir resim izleme programında resme Mouse yardımı ile zoom yapmak gibi.

www.fotopanorama360.com

Multikopter Gimbal

www.fotopanorama360.com

Kaleiçi ANTALYA

www.fotopanorama360.com

Kaputaş Plajı / Kaş-Kalkan

simge_2Sensör Boyutu :
Üst sınıf fotoğraf makinelerinde kullanılan 24*36 mm standart film boyutu sensörler, Full Frame olarak adlandırılır. Full Frame sınıfındaki DSLR fotoğraf makinaları hariç, diğer DSLR fotoğraf makinelerinin sensör‘ler boyutları bu orandan ufaktır, kompakt makinelerde ise sensör boyutları iyice küçülür.
Sensör boyutları küçüldükçe görüntü kalitesi azalır, noise artar ayrıca fokal çarpan devreye girer.
Sensör boyutu büyüdükçe, az ışıklı ortamlarda yüksek ISO kullanmak zorunda kaldığınız fotoğraflardaki kalite kaybı daha az olur. Yüksek dinamik aralık ise daha iyi bir alan derinliği sağlamanın yanında yüksek çözünürlükte fotoğraflar elde edebilmemize de imkan verir.

www.fotopanorama360.com

Crop Factor

Bu mantık sonucunda en yüksek görüntü kalitesi ve fotoğraftaki derinliği Full Frame DSLR makinelerle, daha düşük kalite ve derinliğe sahip resimleri de kompakt makinelerle elde edersiniz. Sonuçta neyi hangi amaçla, nasıl bir fotoğraf makinası ile çekeceğimiz ve bu makinayı taşıyacak multikopter seçiminin iyi yapılması.

Hoşçakalın…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın