Ankara Kalesi ( Castle )

Ankara kalesi, Ankara çayının geçtiği  ova kenarında yer alır. Bent deresi ve Hatip çayı ‘ndan ise 110M. yüksekliktedir.

www.fotopanorama360.com

Ankara kalesi – Bent deresi

Türkiye Cumhuriyeti ‘nin başkenti olan Ankara kenti topraklarındadır. Kentin sembolü olan Ankara kalesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Ne zaman yapıldığı ise bilinmemektedir. Roma ‘lı ve Bizans ‘ların egemenliği altında kalan kaleyi 1073 yılında Selçuklu ‘lar ele geçirip, bu dönemde kaleye özel ilgi gösterilerek genişletilmiştir.

Kale iç ve dış kale olarak iki kısımdan oluşmakta olup 20 ‘den fazla kulesi vardır. Dört katlı olan iç kale Ankara taşından toplama olarak inşa edilmiştir, iç kale ‘nin birisi dış kapı, diğeri hisar kapısı adını taşıyan iki büyük kapısı vardır. Dış kale ise eski Ankara kentini kuşatır.

Daha sonra çeşitli kültürlerin  egemenliğine giren kale 1227 yılında tekrar Selçuklu hâkimiyetine girmiştir. Bu dönemde onarılan ve eklemeler yapılan kale1832 yılında Osmanlı dönemin de tekrar onarımdan geçmiştir.

Kalenin etrafındaki tarihi Ankara evleri ise ayrıca görülmeye değer güzelliktedir, ahşap tavan süslemeleri bu evlerin bir diğer özelliğidir. Evliya Çelebi 17. Yüzyılın ortasına doğru 1640 yıllarında Ankara ya gelerek kenti ve kentteki yaşamı ayrıntılı bir
biçimde anlatarak, Ankara kalesinden de özellikle bahsetmiştir.

www.fotopanorama360.com

Ankara Kalesi

Günümüzde kalede her yıl çeşitli festivaller düzenlenmektedir.

Hoşçakalın …

Ankara Kale ‘sini
360 Derece Sanal tur ile Gezmek için Lütfen Aşağıdaki linki tıklayınız

www.fotopanorama360.com

360 Derece Sanal Tur

Ankara Kalesi Sanal Tur 360 derece gezmek için lütfen tıklayın!
…………
Galeriyi tam ekran görüntülemek için açılan pencerede üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın