Antalya Kaş

www.fotopanorama360.comTürkiye‘nin Akdeniz kıyısında güzel bir liman bölgesi, Antalya’nın en batıdaki ilçesi Likya Dönemi’ninde en gözde şehirlerinden biri olan  olan Kaş, tarihin büyülü kalıntıları sevimli ve tarih kokan eski liman çevresinde yer alan küçük şirin çay evleri, kafeteryaları, renkli hatıralık eşya satan dükkanları, bar ve restoranları, çok eğlenceli gece hayatı ile  tipik ve şirin bir Akdeniz sahil kasabası olarak misafirlerini büyülüyor.

www.fotopanorama360.com

Kaş

www.fotopanorama360.comDoğal güzellikleri, tarihi doku ve mimari yapısı ile turizm cenneti olan Kaş’ta alternatif su sporları içinde her türlü imkan bulunmakta olup. eğlenceli plaj etkinlikleri arayan gezginler içinde mükemmel bir seçimdir. Çakıllı, altın rengi kum ve son derece temiz sulara sahip Kaputaş plajı da görülmesi ve denizine girilmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca trekking, yamaç paraşütü, dağcılık,  rafting gibi doğal etkinlikler için sayısız olanaklarda elinizin altında. Bu sporların en güzellerinden biri olan  batıkları görebileceğiniz ve de deniz altının üstünden daha güzel olduğunu keşfedeceğiniz sualtı dalışları da yapılmaktır.

www.fotopanorama360.com

Kaputaş Plajı

www.fotopanorama360.comKaş ‘ın tam karşısında, yaklaşık 2.000 m. mesafede Yunanistan’a bağlı olan Meis Adası küçük feribotlarla ve teknelerle gidilen, güzel bir gün geçirmek için ise alternatif adreslerden biridir. Dünyaca üne sahip Patara kumsalları, Batık şehir Kekova, St. Nicholas Kilisesi (Demre) Kaş ‘tan sadece yaklaşık yarımşar saatlik mesafededir… Diğer gezilecek yerlerin mesafesi >>>

Antalya       185 km
Dalaman     150 km
Demre         45 km
Fethiye        110 km
Finike          75 km
Kalkan         29 km
Olympos      116 km
Patara          45 km
Üçağız-Kekova 33km

www.bulenterdal.com.tr

Kaş Büyükçakıl Plajı

www.fotopanorama360.comKaş ‘ın tarihçe ‘si belde etrafında adı bilinen Kyaenai, Istlada, Apollonia, İsinda  gibi antik kentlerin yanında ismi bugünde bilinmeyen birçok harabe kalıntıları vardır. Bunlar irili ufaklı antik yerleşim yerleridir. Örnek olarak Tüse Köyü yakınlarındaki alçak bir tepe üzerinde bulunan Tysse adında küçük bir yerleşim yeridir.

Yüzölçümü olarak 2.230 km² ‘dir. Batıdaki sınırı Eşen Çayı ile Muğla ya bağlı Fethiye ilçesinden ayrılır. Doğudaki sınırı ise Demre ‘nin kuzeydeki Elmalı ve  ilçelerine komşudur. Antalya ‘ya 185 km. mesafede bulunan Kaş ‘ın sahil uzunluğu ise yine yaklaşık 70 km. civarındadır.

Bölgede Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı olup, 700 m. yüksekliğe kadar Akdeniz iklimi, yüksek kesimler de ise Karasal iklim hakimdir. Kaş beldesi yazın gündüzleri Akdeniz sahillerimizin en serin bölgesi olup, nem oranı açısından da Akdeniz kıyı şeridinin en düşük değerlerine sahiptir. Kışın ise belde sırtını yüksek dağlara dayadığı için hava sıcaklığının 0° ‘ın altına hiç düşmediği Türkiye‘deki tek bölgedir.

Kaş halkı geçimini yaz sezonu içinde turizm amaçlı turistik eşya, pansiyon, otel, ve motel işletmeciliği yaparak sağlamaktadır. Belde halkının çoğunun ise yayla köylerinde de tarım yapılan toprakları mevcuttur. Ova ve yaylalarında ise önemli miktarda yaş sebze, meyve ve çiçek üretimi yapılmaktadır. Balıkçılıkta önemli girdileri arasındadır.

www.fotopanorama360.com

360 derece

…………
Kaş & Meis Adası’nı 360 derece Sanal Tur ile gezmek için lütfen tıklayın!
…………
Galeriyi tam ekran görüntülemek için açılan pencerede üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın