Objektif Bakımı Objektif Temizliği

www.fotopanorama360.comObjektif fotoğraf  makinamızın dünyaya açılan gözüdür. Objektif bakım ve Objektif temizliği dikkat etmemiz gereken en önemli husustur.

Objektif temizliği ‘ne ilk önce yumuşak dokulu fırça ile (samur fırça gibi)  objektif dışından başlıyoruz. Daha sonra eğer objektifimizde filtre varsa çıkarıp ön merceğimizi de yine fırçamız ile güzelce kenar girinti çıkıntılar dahil temizleyip hava pompası ile tozlardan iyice arındırıyoruz.

www.fotopanorama360.com

Temizlik Seti

www.fotopanorama360.com

Lens Fırça

www.fotopanorama360.comSonraki aşamada merceğimizin üzerinde oluşabilecek yağ tabakası temizliğini bu iş için kullanılan Güderi, Fiber bez, mercek temizlik kalemleri, pamuk çubuğu gibi malzemelerle yapıyoruz.

Mercek temizlik sıvısı için kesinlikle Alkol, Kolonya benzeri aşındırıcı sıvı maddeleri kullanmayıp, bu iş için üretilmiş olan sıvı  solüsyonları tercih ediyoruz .

Merceğimiz üzerine Optik sıvı solüsyonunu ortaya gelecek (Objektifin kenarlarına taşmayacak) şekilde yeteri kadar  püskürttükten sonra yumuşak dokulu bir bez ile merceğimiz üstüne dağıtıyoruz sonra kalan solüsyon lekelerini de fiber bezimizle iyice temizledikten sonrada pamuk çubuğu ile kenardaki tozları alıp hava pompamızı tutuyoruz.

Arka mercek’te ise pamuk çubuğunu optik sıvı solüsyonunu ile ıslatıp merceğin merkezinden dışına doğru dairesel hareketle temizleyip, yine havamızı tutup işlemimizi bitiriyoruz.

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın