En İyi Hangi VR 360 Sanal Gerçeklik Gözlüğü

simge_2Popüler ve en iyi VR (Virtual Reality) Sanal Gerçeklik Gözlükleri;

Seyredenleri farklı, dünyalara götüren, bu konuda önder teknoloji firmalarının üstünde yoğunlaştıkları VR sanal gerçeklik gözlükleri, her geçen gün büyük bir hız ve ilgiyle  kullanıcıların dikkatini çekiyor.

Oculus Quest 2:

Grafik: 2022 senesi itibari ile teknik olanakları gayet iyi olan bu gözlük ile ister çok oyunculu oyunlar, ister üretkenlik uygulamaları veya 360 derece videolar olsun, göz başına 1832×1920 piksel sayesinde grafikler her zaman çarpıcıdır.

Dokunmatik: Dokunmatik kontrol cihazları sayesinde, sanal elleriniz gerçek elleriniz gibi hissediyor. El takibi ile kendi ellerinizle bile oynayabilirsiniz.

Oyun Alanı Ayarlama: Odadaki güvenli oyun alanının etrafına sanal bir sınır çizmek için oyun kumandasını kullanarak Guardian’ı kurun.

Oculus Rift:

www.fotopanorama360.com

Oculus Rift

simge_2Oculus markası, sanal gerçeklik  popülerleşmesi, kavram ve  olgunlaşmasında en önemli aktör diyebiliriz. Palmer Luckey tarafından kurulan bu firma bir müddet sonra Facebook tarafından keşfedildi ve ardından 2 Milyar Dolar gibi büyük bir bedel ile satın alındı, daha eski model olmasına rağmen hala kullanılabilir.

Fakat o gün için kafalara takılan soru, Facebook’un geçmişi çok olmayan bu firmaya 2 milyar dolar vermesinin ardından tüm dikkatler firma ve ürünü üzerine yoğunlaştı. Bu güne baktığımızda ise Facebook ‘un o gün için ne kadar isabetli bir karar vermiş olduğunu görüyoruz.

Oculus Rift göz başına DK2 modelinde 1080*1200 / VS1 modelinde ise çift ekran üzerinde 90Hz bölünmüş olarak 1200×2160 çözünürlük sunmanın yanında, gözlük üzerindeki entegre kulaklık sistemi ile 3 boyutlu ses deneyimi de yaşamanızı sunuyor. Ancak bu cihazı kullanabilmek için güçlü bir ekran kartı donanımına ihtiyacınız var. En düşük NVidia GTX 970M / AMD R9 220 yada muadil yada üst segment bir ekran kartı, i7 işlemci ve 8GB üzerinde RAM e sahip olan bir bilgisayarınız olması gerekiyor.

  • Fiyat: 599 Dolar
  • Paket İçeriği: Kask, xbox one oyun kolu, bağlantı kabloları, iki adet ücretsiz oyun,

Samsung Gear VR:

www.fotopanorama360.com

Samsung Gear

simge_2Samsung cihazlarla birlikte kullanılan gözlük, yazılım ve teknoloji olarak Oculus teknolojisini kullanıyor. Samsung ve Oculus firması tarafından ortak geliştirilen Gear VR’ı kullanmanız için Galaxy Note5, Galaxy S6, S6 Edge, Galaxy S7, S7 Edge, cihazlarından birisine sahip olmanız gerekiyor. Kısaca Samsung Gear VR yazılımsal gücünü sektörün önemli lider ve oyuncusu Oculus’tan alırken, donanımsal gücünü ise Samsung’un teknolojik son model telefonlarından alıyor. Fiyatı Oculus Rift kadar pahalı olmayan model şu an marketlerde 300TL. civarında yukarıdaki telefon modellerinden biri de var ise aynı görsel kalite çok ucuza gelmiş oluyor.

Samsung Gear VR’a telefonunuzu taktığınızda ise otomatik olarak gerekli yazılımlar yüklenip, Uygulama marketine yönleniyor, market ise süper bir ivme ile büyümeye devam ediyor.

HTC Vive:

www.fotopanorama360.com

www.fotopanorama360.com

HTC Viev

simge_2HTC firmasının HTC Vive sanal gözlüğüde Oculus Rift gibi Windows platformunda çalışıyor, özellikle yüksek donanımlı bir bilgisayar ve GTX 980 veya muadili ekran kartına ihtiyaç duyuyor. Diğer gözlüklerden farklı yanı ise, kontrol kolları ile vücudumuzun hareketlerini algılayabilmesi. Yukarıdaki fotoğrafa görülen hareket izleme sensörlerini gözlüğü kullanacağımız odanın köşelerine yerleştirdikten sonra, gözlük üzerinde bulunan 37 ayrı sensör‘ü takip ederek vücut hareketlerimizi ve konumumuzu algılıyor.

Gözlükle birlikte girdiğiniz sanal dünya içinde eğilip kalkmak, yürümek, bir yerlere dokunmak ve ok atmak gibi eylemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. (Samsung GR VR sanal gözlük te bu mümkün değil)  

2160*1200 çözünürlük sunan HTC Vive 110 derecelik görüş açısı ile de güzel bir görsellik sunuyor.

  • Fiyat: 799 Dolar (vergiler hariç)
  • Paket İçeriği: Gözlük, kontrol kolları, hareket izleme sensörleri ( baz istasyonları ), kablo ve şarj cihazı ve gözlük aksesuarları

Playstation VR:

www.fotopanorama360.com

Sony VR

simge_2Sony tarafından geliştirilen bu VR sanal gözlük gözlük Playstation 4’ü destekliyor. Üzerinde 5.7 inc ekranı bulunan ve ayrıca 120HZ yineleme hızı sunan gözlüğün pozisyon algılama özelliği de bulunuyor.

VR sanal gözlüğün fiyatı Oculus Rift ve HTC Vive dan daha uygun. Playstation VR ‘ın piyasaya çıkması ile birlikte 50 yakın oyunun da piyasada olacağı ve bir çok ünlü oyun geliştirici firmanın platforma yeni oyunlar sunacağı Game Developers Conference 2016 ‘daki sunumlarda açıklandı.

  • Fiyat: 399 Dolar (Amerika fiyatı), 399 Euro (Avrupa fiyatı)
  • Paket İçeriği: Gözlük ve kontrol kolları
  • Platform: Sony Playstation 4
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın