Türkiyenin En Güzel Koyları

www.fotopanorama360.com

www.fotopanorama360.com

En Güzel Koylar

Üç bir tarafı denizlerle çevrili Türkiye’mizin kıyıları boyunca irili ufaklı sayısız koylarla dolu olduğunu görürüz
Türkiye’nin En Güzel Koyları Seçilen koyların en belirgin özelliği, çevresinde çok fazla yerleşim bulunmaması dolayısıyla sakin ve temiz olmaları. Günümüzde hala bir çok kişi tarafından ‘‘keşfedilmemiş” birer doğa harikası olan noktalar var. Bunların ise pek çoğu Datça, Gökova, ve Fethiye çevrelerinde bulunuyor. Bu gizli cennetler keşfedilmeyi ve mavi yolculuğu sevenleri ağırlıyor.

www.fotopanorama360.comÇATI KOYLARI
Sadece denizden ulaşılıyor
Gökova Körfezi Bördübed Limanının içinde bir “S” çizen Küçük ve Büyük Çatı koyları muhteşem birer doğal liman. Bu koylara karadan ulaşılamaması, koyların doğal şekli ile korunmasını da sağlıyor. Koylar aynı anda sadece 1-2 tekne alabiliyor. Koyların çevresinde ise çam ve günlük ağaçlarıyla kaplı muhteşem yürüyüş alanları var, ancak karadan ulaşım olmadığı için konaklama tesisi bulunmuyor. Rüzgar almadığı için deniz mavi bir çarşaf gibi. Datça ve Marmaris arasındaki Amazon Mevkii’ne dört kilometre mesafede.

www.fotopanorama360.com

Büyük Çatı Koyu

www.fotopanorama360.com

DATÇA / Çatı Koyları

www.fotopanorama360.comBADEMLİ KOYU
Balık ve Zeytini çok lezzetli
İzmir’in Dikili ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Bademli, yeşillikler arasında, doğal ve gizli bir liman. Limanın hemen önünde bulunan adaların arasında hava şartları elverişli olursa turkuvaz renkli sularda yüzmek büyük bir zevk veriyor insana. Çevresi ise zeytin ağaçlarıyla kaplı olan Bademli‘de denizin kenarında termal özellikli su da mevcut. Bademli Limanı’nda çok lezzetli levrek ve ahtapot’ta yiyebilirsiniz. Koyun karşısında yer alan Kalemli ve Garip Adaları da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Zeytinin ve zeytinyağının o güzelim tadına bakmayı, evinize götürmek için de satın almayı ihmal etmeyin. Dikili İlçesi’nde otel veya pansiyonlarda konaklamak mümkün.

DİKİLİ /Bademli Koyu

DİKİLİ /Bademli Koyu

www.fotopanorama360.com

Bademli Koyu

www.fotopanorama360.comOKLUK KOYU
Turgut Özal’ın meşhur ettiği koy;
Türkiye’nin En Güzel Koyları içinde Gökova’nın Değirmen Bükü içinde yer alan Okluk koyu, inci koy diye de tarif edilir, yürüyüş alanları ve doğası ile çok güzel bir koy. Okluk Koyu, Turgut Özal‘ın en sevdiği yerlerden biri olduğu için o dönemler çok popülerdi.

Buranın tadını genellikle mavi yolculuğu sevenler çıkarıyor, ünlü denizci Sadun Boro ‘da Okluk koyu‘na aşık olup  sık sık uğradığı yer, buradaki 8 numaralı çam ağacını’da koruması altına almış olduğu için, bu çama onun saygın anısına Sadun Boro‘nun çamı deniliyor. Koyun çevresinden taze hormonsuz meyve ve sebze satın alma imkanınız olup, koyda iki iskele ve lokantada mevcut.
Okluk koyuna karadan ulaşabilmek için Muğla-Marmaris Kara yolu üzerinden Karaca Söğüt’e dönmeniz gerekiyor, buradan köy ise dört kilometre uzaklıkta.

www.fotopanorama360.com

Okluk Koyu

www.fotopanorama360.com

Okluk Koyu

www.fotopanorama360.com

Sadun Boro Deniz Kızı heykeli

www.fotopanorama360.comYEDİ ADALAR
Su sporları için ideal ve çok elverişli
Bu doğadaki her yer gibi doğal güzelliğiyle ünlü ve mercan kayaları ile çevrili olan Yedi Adalar, Gökova‘ya tekne ile yapılan mavi yolculukların en güzel uğrak noktalarından biri. Yazın meltem rüzgarını alıp Çam ormanlarıyla çevrili. Yürüyüş yapabilir, yüzüp dalabilir ayrıca yelken sporları içinde çok müsait. Amazon Mevkii’ne 10 kilometre uzaklıkta olup Çatı koyundan buraya ulaşabilirsiniz. Tuzla Koyu’ndan gelirken ise, Hırsız Koyu, Teke Burnu ve Teke Koyu’nu geçtikten sonra Yedi Adalar’a ulaşılıyor. Konaklama tesisi ise maalesef yok.

www.fotopanorama360.com

Yedi Adalar

www.fotopanorama360.comBALIKAŞIRAN
Ege ve Akdeniz’in buluştuğu yer
MarmarisDatça yolu 26. kilometredeki Hisarönü Körfezi içinde yer alan Balıkaşıran‘da Akdeniz ve Ege birbirine çok yaklaşır hatta Ege ve Akdenizi seyrederek koya girersiniz. Balıkaşıran, en güzel 10 koy listesi içinde yer alan Bencik Koyu’na da çok yakın mesafede. Balıkaşıran isminin hikayesi ise, bir rivayete göre, buranın Ege ile Akdeniz‘i birleştirmesinden dolayı güya bu noktada, Ege denizinden tutulan bir balık canlı halde Akdeniz’e bırakılabilirmiş. Bir başka rivayete göre ise de Balıkaşıran’ı aşan kişi, buralara aşık olup bir daha geri dönmek istemezmiş. Balıkaşıran Koyu’nda da konaklama imkanı maalesef yok. Minibüs ile ulaşmak mümkün.

www.fotopanorama360.com

Balıkaşıran Koyu

www.fotopanorama360.comBENCİK KOYU
Sert esen rüzgârlara kapalı olan koy
Datça ile Marmaris’i birbirinden ayıran, Datça Yarımadası’nın en ince noktasında bulunan Bencik Koyu nun tam ortasında kayalık olan Dişlice Adası yer almaktadır. Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüş ile yarımadanın diğer tarafında bulunan Bördübet Koyu’na geçmek mümkündür.

MÖ 540 yıllarında Persler Ege kıyılarını işgal ederken buralara kadar gelmişlerdir. Herodot kitabelerde Bencik Koyu‘ndan bahseder. Burası ayrıca Datça ile Marmaris’e gelen yatların en çok tercih ettiği koylardan birisidir. Sert esen rüzgarlara kapalı olan koyda meltem rüzgarı ile serinlemek ise çok keyif verici. Datça‘dan minibüsler ile ulaşabileceğiniz Bencik Koyu‘nda sadece bir kamu kurumuna ait dinlenme tesisi bulunuyor. Burada’da konaklama imkanı yok.

www.fotopanorama360.com

Bencik Koyu

www.fotopanorama360.comTURUNÇPINARI KOYU

MUĞLA / Fethiye’nin Oyuktepe Koylarından biri olan Turunçpınarı, Kalemya Koyu’nun batısında Turunç Koyu‘ndan denize doğru dik inen yüksek tepelerin arasında büyük bir vadinin altında; çam, sandal, defne, pıynar, zeytin ağaçları ile örtülü olup, doğal ve otantik bir atmosfere sahip bulunuyor. Kara bölümü çam ormanlarıyla kaplı olan koyda kaynak suyu çıkıyor. Bol miktarda hormonsuz ve taze meyve, sebze bulabileceğiniz koy, odun ekmeği ile de çok ünlü, Turunçpınarı ilginç kılan özelliklerden bir diğeri de Osman’ın Lokantası; 24 yıldır koyda hizmet veren lokantada yaz-kış o güzelim lezzetli deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Turunçpınarı‘na karadan’da ulaşmak mümkün.
Lokasyon:Dünyaca ünlü Göcek Limanına 12 Km. Fethiye limanına 6,5 Km. Hillside Beach Club tatil köyüne ise 500 Metre mesafede bulunmaktadır.

www.fotopanorama360.com

Turunçpınarı Koyu

www.fotopanorama360.comTORBA KOYU
Eğlence ve Gece hayatına yakın olmak isteyenlerin tercihi
Bodrum Yarımadası’nda merkeze 6 Km. uzaklıkta olan çam ağaçlarının sahile kadar uzandığı, Torba Koyu son dönemlerde yangınlardan çok hasar görse de hâlâ yeşilliğini koruyor. Sert rüzgârlara karşı korumalı bir koy. Son yıllarda iyice keşfedilip yerleşim olarak yoğunluk arttı. Ama koy buna rağmen yine de temizliğini koruyabildi. Manastır kalıntıları  Antik kaya mezarları ile tarihi açıdan da öneme sahip. Torba ‘da pek çok otel ve pansiyon bulmak mümkün.

www.fotopanorama360.com

Torba Koyu

www.fotopanorama360.comGİDEROS KOYU
Yatçılar elbet bir gün keşfedecek
Batı Karadeniz‘in doğa harikası en güzel koylarından biri olan Gideros  Koyu, Amasra – Cide Sahil Yolu ve Kastamonu il sınırları içinde. Çevresi yemyeşil dik dağlarla çevrili kestane, kayın, meşe, çam ve şimşir ağaçlarıyla çevrili olan koy sakin suları ile de bir gölü andırıyor. Gideros‘a tekne ile gidildiği gibi kara yoluyla da ulaşmak mümkün. Kalafat Köyü’nün bir parçası olan Gideros Koyu yatlar ve tekneler içinde demirlemeye müsait. Karadan doğrudan gelmek isteyenler Bolu ile Gerede arasında Yeni Çağ yolundan Devrek-Bartın yolunu kullanarak, ayrıca Amasra Sinop sahil yolunun ’da üstünde. Toplu ulaşım ise yok. Genellikle yerli turistlerin tercih ettiği Gideros’ta uzun süre tatil yapmak isteyenler 12 kilometre uzaklıktaki Cide’de konaklıyor.

www.fotopanorama360.com

Gideros Koyu

www.fotopanorama360.comKÜÇÜK KARGI
Doğal bir akvaryum
Muğla Karayolu üzerinde ve Fethiye’ye 3 km. uzaklıkta bulunan, Günlük ağaçlarıyla çevrili Küçük Kargı Koyu,  Katrancı Adası’nın kuzeyinde yer alır. Ender bulunan günlük (Sığla) ağaçları etrafa güzel bir koku yayar. Yoğun gölgesi olan ağaçlar aynı zamanda koyu da serinletmekte. Doğal bir akvaryumu andıran Küçük Kargı koyunun ağzı lodosa bakıp meltem rüzgarlarına da açıktır. Dalmayı sevenlerin de gözdesi olan koy, piknikçi ve kampçılarında tercih ettiği her türlü ihtiyacın karşılanabildiği yerlerin başında gelmektedir. Tekneler için Plaj önünde, 8-12 metre kum olan zemine demir atıp, alargada kalınabilir. Fethiye‘den ulaşım olup Fethiye 18 km, Göcek 8 km, Dalaman Uluslararası Havaalanı ise 38 km mesafededir.. Bölge yaz aylarında yerli turistlerin uğrak yeri durumunda.
Küçük Kargı Orman KampıTlf: 0252 623 90 86

www.fotopanorama360.com

Küçük Kargı Koyu

www.fotopanorama360.com

Küçük Kargı Koyu

Aşağıdaki linkinlerin ( üstüne tıklıyarak ) Sitemizdeki

sayfasına göz atabilirsiniz

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın