Uzungöl Çaykara Trabzon / Nasıl Gidilir

www.fotopanorama360.comTrabzon‘un Çaykara ilçesine bağlı olan Uzungöl muhteşem yeşili ile nadide turistik beldelerimizden biridir. Trabzon‘a 100 km, Çaykara‘ya ise 20 km. mesafededir. Beldenin önemli ekonomik faaliyeti turizmdir. Göl boyunca sıralanan daha çok ahşap yapıda olan pansiyonlar yaz sezonu boyunca, bazıları ise tüm sene konaklama hizmeti vermektedir. Uzungöl, yamaçlardan Haldizen deresine düşen kaya parçalarının, derenin önünü kapatmasıyla oluşmuş bir göldür. Doğal güzelliği ve sık ormanları ile yerli ve yabancı turizmi cezbetmektedir. Rumca ismi ise Şaraho ‘dur

www.fotopanorama360.com

Uzungöl

www.fotopanorama360.com

Uzungöl Yol Boyu

www.fotopanorama360.comUzungöl, tipik olarak Karadeniz iklim yapısına sahip olup her mevsim bol yağış alır. Soğanlı ve Kaçkar Sıradağlarının birleşim yerinde bulunup, Yaylalarında ise gün boyunca iklimin her türü görülebilir, pırıl pırıl bir gökyüzü arkasından bulutlar çakan şimşekler ve şakır şakır yağan yağmur.

www.fotopanorama360.com

Uzungöl

www.fotopanorama360.com

Uzungöl Yol Boyu

www.fotopanorama360.comBölgede 60 ‘tan fazla endemik bitki türü, yabanıl hayvan türü olarak ta zengin bir içeriğe sahiptir. Bunlar arasında Dağ keçisi, Karaca, Vaşak, Bozayı bazılarıdır, ayrıca bölge Doğal Sit alanı, Tabiat parkı ve Özel çevre koruma statüleri dahilindedir.

www.fotopanorama360.com

Uzungöl

simge_2Uzungöl ‘e Nasıl Gidilir:

Uzungöl Trabzon İline 100 km. mesafededir. Trabzon’dan  Çaykara Tur Minibüsleri ile günün her saatinde ortalama 20 dakikada bir  servis vardır. Eğer özel aracınız ile gidiyorsanız Trabzon-Rize Sahil yolunu takip ederek şahane doğa manzarası eşliğinde Yomra, Arsin, Araklı ve Sürmene İlçelerinden sonra  Of İlçesine ulaşıp, ilçe girişinden sağ tarafa ayrılan yolu takip ederek Çaykara yoluna girip 55 Km. olan Of Çaykara arası yolda  birbirinden renkli ve  güzel çay bahçelerinin içinden geçip yol boyunca sıra ile dizilmiş çay fabrikalarını ziyaret edip  çay ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz.

Daha sonra Solaklı Vadisinin batısı istikametinde vadinin Doğu yamacında  berrak buz gibi soğuk suların aktığı dere boyu ve  muhteşem güzelliğinin etkisi ile Çaykara’dan 20 dakikalık bir seyahat ile Uzungöl’e hiç sıkılmadan ulaşmış olursunuz.

www.fotopanorama360.com

Harita

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın