Objektif / Lens Filtreleri Gereklimi

Kendinize özene bezene yeni bir Objektif / Lens satın aldınız satıcı ise size mutlaka bir UV filtre vermek isteyecektir. Bunun haklı nedenleri olduğu gibi Objektif / Lens Filtreleri gereklimi veya UV filtre almak zorunda mısınız? Kullanılmaz ise ne olur, kullanınca yararları nedir gibi soruların cevapları ise şöyle

Fotoğraf makinelerinde kullanılmakta olan diğer filtrelere değinmeden öncelikle yalnızca UV (UltraViyole – Morötesi) filtrelerden bahsedelim.

Kısaca yuvarlak ve saydam bir cam olarak belirtebileceğimiz UV filtreler gözle göremeyeceğimiz UltraViyole ışınların objektifimizden geçişini engellemek yada bu ışınları süzmek amacı ile kullanılır, yani genel anlamda söylersek fotoğrafa etkisi çok az veya yok olarak tanımlayabiliriz. Bazı ortamlarda (genellikle puslu havalarda) çok az bir miktar da olsa kontrastı artırabilir fakat poz lamaya da etkisi yoktur.

UV Filtre

300mm ve daha üst tele objektiflerde görüntü kalitesine olumsuz etkisi olacağı, şayet gece çekiminde resmin parlak ve keskin olmasını istiyor isek, UV filtrenin Flare dediğimiz ışık kırılmalarına sebep olması nedeniyle kullanılmaması yararlı olur.

Bunun dışında UV filtrenin en önemli görevi, üzerine taktığımız objektifi çarpmalara ve objektifin ön yüzeyinin girintili çıkıntılı olması nedeni ile toza ve kire karşı hatırı sayılır bir koruma sağlamaktır. Sonuçta her hangi bir darbede filtrenin kırılması, objektifin ön camının kırılmasından çok daha iyidir, filtreyi değiştiriverir iz olur biter.

UV Filtre

Fakat UV filtre satın alırken biraz değil bayağı dikkatlice davranmak ve de kaliteli UV filtre almak gerektiğini unutmamalıyız. Çünkü kullanacağımız UV filtrenin kalitesi iyi değil ve de gelişigüzel üretilmiş bir camdan ise çektiğimiz fotoğraflara kötü yönde etkisi olacaktır. Özellikle de netlik konusunda sorun yaratacak olup çektiğimiz hiçbir fotoğraf net çıkmayacaktır. Sebebin bu olduğunu anlayana kadar uzunca bir süre geçebilir hatta  problemin nedenini objektifte aramak gibi çok yanıltıcı hataya dahi düşebiliriz. Bu sebeple UV filtre satın alırken daha iyisi için bir miktar parayı gözden çıkartmamız gerekecektir. Özellikle Multi – Coated (çok katmanlı) olarak bilinen filtreleri kullanmak isabetli bir karar olacaktır.

UV Filtre

Şayet elinizdeki Objektif belli bir seviyenin üzerinde, yani çok kaliteli ve pahalı değilse bu objektifler için UV filtre almaya pekte gerek olmayabilir, çünkü kaliteli UV filtre için vereceğiniz  para hemen hemen Objektifin değerine yaklaşacaktır, bu tip objektiflerin-izi kapaklarıyla kullanıp korumayı da bu şekilde yapın.

Şayet filtre almaya karar verdiğiniz taktirde mutlaka kaliteli olanı tercih edin B+W ve Heliopan markaları üst düzey kaliteli filtrelerdir, Cokin, Hoya, Tiffen gibi markalar ise daha düşük fiyat nedeniyle en çok satan markalar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın