Hiperfokal – Hyperfocal Mesafe nedir?

Çekmiş olduğumuz fotoğraflarda (Makinada yaptığımız ayarlara göre) Fotoğraf çekim kadrajımızı ayarlayacağımız netleme mesafemiz bizlere belli bir genişlik ve büyüklükte Alan Derinliği sunar.

Bu kullanım alanı genellikle, pratik olarak kabul gören bu alan derinliğinin 1/3 lük kısmı fotoğrafı çektiğimiz kadrajdaki netleme düzleminin ön tarafında, 2/3 lük kısmı ise netleme düzleminin arka tarafında kalmaktadır. (Tam olarak bu ayarlar doğru sayılmasa da pratik kullanım için ideal olarak kabul edilebilir.)

Hiperfokal mesafe nedir sorusu ise Fotoğraf Makinamızın netleme mesafesini sonsuz olarak ayarladığımız da belli bir alan derinliğine sahip oluruz. Bu sonsuz konumdan fotoğraf makinesine doğru yaklaşıp netliğin bozulmadığı en yakın noktayı Hiperfokal Mesafe olarak adlandırabiliriz.

Hiperfokal Mesafe Nerede ne işe yarar?

Şayet Hiperfokal Mesafeye netleme yapacak olursak en büyük alan derinliğine sahip oluruz. Böylece çektiğimiz fotoğrafta neredeyse net olmayan hiç bir bölge kalmaz, Balık gözü lensleri dar alanlarda çoğunlukla böyle kullanırız.

Farklı noktalara netleme yaptığımızda ise aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkar:

Örneğin ilk ağaca netleme yaptığımızda:

www.fotopanorama360.com

Hiperfokal Mesafe

Biraz daha ileriye doğru, üçüncü ağaca netleme yaptığımızda:

www.fotopanorama360.com

Hiperfokal Mesafe

Fotoğraftaki Alan derinliği nedir  yada tatmin edici alan derinliği oluşmadığı için bu ayarlar pek işimize yaramadı dersek, bu sefer de  sonsuza netleme yapalım bu pozisyonda biraz daha iyi sonuç alabiliriz; fakat yine de yeterli düzeyde net alanımız olamayacağı için fotoğrafımızda yakın sayılabilecek tüm objelere net olmayan bir alan hakim olacaktır.

www.bulenterdal.com.tr

Hiperfokal Mesafe

İşte tam bu noktada Hiperfokal Mesafe yardımımıza koşuyor. Eğer Hiperfokal Mesafe‘ye netleme yapacak olursak arka tarafta kalan bölge bu noktadan sonsuza kadar, ön taraftaki bölgede hemen hemen Hiperfokal Mesafe‘nin yarısı kadar olan bölgede net alan derinliğine sahip olacaktır.

www.fotopanorama360.com

Hiperfokal Mesafe

Hiperfokal Mesafe Nasıl Hesaplanır?

 

Hiperfokal Mesafe‘yi hesaplamak için matematiksel formül var; ama artık kimsenin bununla uğraşacağını sanmıyorum. Günümüzde artık bu mesafeyi hesaplamak oldukça kolay elimizde bulunan akıllı telefon‘a biraz araştırdıktan sonra indireceğimiz Android veya ios uygulama ile bu işi kolayca halledebiliriz.

Hiperfokal Mesafe ve Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Manzara fotoğrafı çekmek hepimizin tutkusudur ve Hiperfokal mesafe kavramı bunun için önemlidir, şayet bu olguyu öğrenmek istiyorsak size şöyle bir pratik tavsiyemiz olabilir.

Öncelikle diyaframı minimum f/8 olacak şekilde ayarlayın ışık durumuna göre f/11 veya f/13 olarak ta ayarlayabiliriz. Diyaframı daha fazla kısmamız (f değerini yükseltmek) keskinliği etkileyebilir, ikincisi ise bu pozisyonda sağlam bir tripod ve kablosuz / Kablolu deklanşör kullanmamız olacaktır.

www.fotopanorama360.com

Yıldız Fotoğraf Çekim

özellikle yıldız fotoğrafı nasıl çekilir, Samanyolu veya bizim için zor olsa da kuzey ışıklarını çekerken yaşayacağımız bazı sıkıntılar şöyle ki; bu tip çekimlerde diyafram değerini minimuma ayarlamamız, yani diyaframı en küçük değerde açık halde tutmanız gerekiyor. Bu pozisyonda alan derinliği oldukça daralıyor. Sonsuza netleme yaparak çekilen Yıldız veya Samanyolu fotoğrafımızda, ön plana da bir ağaç veya ev yerleştirip bu objeleri de alan derinliği içerisinde bırakabilirsek işte o zaman fotoğrafımızda çok güzel bir pozisyon oluşur.

Yani sözün kısası Yıldız çekimi yapıyorsak Hiperfokal mesafe den kısa bir mesafeye netleme yapmamamız gerekiyor.  Günümüzde dijital fotoğrafları % 100 boyutta piksel piksel inceliyoruz burada keskinlik ve netlik elbette önemli.

Böyle bir incelemede yukarıda bahsettiğimiz net alan derinliği içerisinde kalan objelerin netlik ve keskinliği bizleri pek  tatmin etmeyebilir. Fakat dostlarımıza göstermek için kağıt baskı aldığımızda o fark fark edilmeyecektir bile.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın