Köprülü Kanyon Antalya Rafting 


www.fotopanorama360.comKöprülü Kanyon Rafting Manavgat / Beşkonak ANTALYA

Antalya merkeze 85 km. uzaklıkta, Antalya  ili  Manavgat ilçesi sınırları içinde yer alan,   Köprüçay üzerindeki Köprülü kanyon milli parkı,  Irmağın  Beşkonak  ile Bolasan köyü arasında meydana getirdiği yarma vadi sonucu, rafting yapmaya uygun 100 M. aşan blok şeklindeki  kaya duvarları,  yemyeşil örtüyle kaplı muhteşem doğası ile Anadolu ‘nun önde gelen en heybetli ve en uzun kanyonlarından birisidir.

www.fotopanorama360.com

www.fotopanorama360.comKanyonun rafting mesafesi yaklaşık 14 km. civarındadır, kanyon boyunca Ardıç, Göknar, Çam ve Sedir ağaçları ile kaplı ormanlar yöreye bir başka güzellik katmaktadır. Çok sayıda buz gibi pınarlar heybetli akışları ile kayaların içinden Köprüçay ‘a karışmaktadır. Sezon içinde günde yaklaşık 6 – 7 bin kişiyi ağırlayabilmektedir, bölgenin muhteşem doğal güzelliği ve imkanları ile iyi bir günübirlik dinlenme ve sayfiye yeri olması, Köprülü kanyon ‘un turistik yer olmasında önemli rol oynar.

www.fotopanorama360.com

Köprülü Kanyon Rafting

www.fotopanorama360.com

www.fotopanorama360.comBölgede Rafting sporu çok gelişmiştir ve Türkiye ‘nin en gözde Rafting merkezlerindendir, yaklaşık 14 Km. olan parkur 2,5 – 3 Saat sürmektedir. Köprülü kanyon ‘un çevresinde ve Toros dağlarının yüksek yamaçlarında çok sayıda Antik kent kalıntısı ‘da bulunmaktadır. Rafting yapılan bölgenin başlangıç noktasında iki tane tarihi köprü bulunmaktadır, küçük olan köprüyü asıl usta, kemerli olan büyük köprüyü ise kalfası inşa etmiştir. Bölge Köprülü Kanyon olan ismini bu köprülerden almaktadır.

www.fotopanorama360.com

Selge Antik Kenti

simge_2Yakın Çevrede görülebilecek önemli yerlerden biride MÖ 5. yüzyılda kurulmuş antik Selge antik kentinin  Zeus ve Artemis tapınakları, tiyatro, agora, su kemeri, sarnıçlar, Kocaçay ve Köprü ırmağı üzerinde bulunan Büğrüm ve Oluk  köprüleri ile Selge antik kentini Pamphlia sahil kentlerine bağlayan taş kaplamalı tarihi yol, şehir kalıntılarının en çarpıcı örneklerindendir.

www.fotopanorama360.com

Köprülü Kanyon Rafting

www.fotopanorama360.com

www.fotopanorama360.comBeşkonak ve çevre köylerde, Köprüçay kenarındaki Bungalov, Ağaç ev, Pansiyonlarda konaklama ve yemek imkanı seçenekleri mevcuttur.

Köprülü Kanyona nasıl gidilir :

Toplu Taşım Araçları: İstanbul, İzmir, Ankara gibi illerden gelenler, Alanya veyahut Manavgat istikametine giden araçlara binmelidirler. Antalya Manavgat istikametinde, Köprülü Kanyon – Beşkonak – Taşağıl sapağında inilip, buradan Beşkonak ‘a giden minibüsler ile Köprülü Kanyon ‘a Ulaşılır.

Kendi araçları : ile Antalya yönünden gelmek isteyenler Antalya – Serik ilçesini 5Km.  Alanya yönünden ise Manavgat ‘ı 30 Km. geçtikten sonra Köprülü Kanyon – Beşkonak – Taşağıl sapağından sapıp Kuzeye doğru 38 Km. sonra Köprülü Kanyon ‘a ulaşılır.

Hoşçakalın …

About Bulent Erdal

Leave A Reply