PHASELIS Antik Kenti ( Faselis ) Antalya/TURKEY

www.fotopanorama360.comPhaselis Antalya’ya 35 km. uzaklıkta Tekirova’nın hemen yanında Kemer ilçesine bağlı önemli bir antik kentimizdir. İsmi ‘’deniz kentçiği’’ anlamındaki ‘’passala’’ sözcüğünden gelir. Bey Dağları Olimpos Ulusal Parkı’nın içinde çam ve sedir ormanlarının ortasında yer alan bu tarihi cennet Kemer’in 16 km batısındadır.

phaselis

phaselis

phaselis

phaselis

Phaselis kenti MÖ 7.yüzyılda Rodos’lular tarafından kurulmuştur.Uzun yıllar boyunca Likya’nın doğu kıyısının limanı görevi görmüştür. Phaselis’ün üç tane limanı vardır. Kuzey Limanı, Savaş Limanı ve Güneş Limanı. Güneyindeki liman en önemli liman olmakla beraber müthiş bir manzaraya sahiptir. Phaselis kentinin ortasında 24 metre genişliğinde muazzam bir cadde vardır. Bu caddeden yürürken hem tarihin eşsiz yapılarının hayranlığına kapılabilirsiniz, hemde uzaktan parıldayan denize bir an önce girebilmek için sabırsızlanırsınız. Bu caddenin sonunda kentin en meşhur yapılarından biri olan, imparator Hadrianus (M.S.129) adına yaptırılan heykeller ve Hadrian Su Yolu kapısı bulunur. Bu caddenin yanlarında küçük patikalar, gezinti yolları ve dükkanlar vardır. Bu yolların yakınında meşhur Hamam lar, Agora ve Tiyatro gibi eskinin kamu kurumları bulunur.

phaselis

phaselis

phaselis

phaselis

Büyük İskender bir çok kez burada konaklamış olup, kentin sakinlerine son derece iyi davranmıştır, M.Ö 42 de Brutus de kente gelip, tüm bölgeyi korsanlardan temizlemiş ve bölgede Roma nın hakimiyeti başlamıştır.

Kentin bölgenin önemli ticaret merkezi olmasında dolayı, bir çok kez korsanlar tarafından basılmış, en sonda Arap baskınlarından zarar gören kent M.S.IX.yy. ise terk edilmiştir.

Phaselis Antik Kenti civarın en güzel milli parklarından birinin içerisinde bulunur. Parkta mesire yerleri, piknik alanları kullanıma açıktır. Bölgeye hem karadan hem denizden ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda Antalya’nın en güzel sahillerinden birine sahiptir. Çakılsız olan bu sahil her yıl milyonlarca yerli yabancı turist çekmektedir, deniz yoluyla yapılan turlarda tur tekneleri bu muhteşem yere muhakkak uğrarlar.

Phaselis nasıl gidilir?…  ANTALYA / Kemer ‘den kara yolu veya çıkacağınız tur tekneleri ile.

Hoşçakalın …