IPS Ekran Monitör Nedir?

www.fotopanorama360.comISP Ekran, monitör  kavramında yeni ve gelişmiş bir teknoloji olmasına karşın, görsel kalitenin önemli olduğu kullanım alanlarında karşımıza çıkmaya başladı. Bizde bu sebeple IPS Ekran’ın ne olduğunu sizinle paylaşmak gereğini hissettik.

www.fotopanorama360.com

IPS Ekran

www.fotopanorama360.comIPS Ekran nedir; bilinen bir ekran panelidir. Farklı olduğu yönü bu panel sayesinde ekrana her açıdan bakarak, renk kaybı olmaksızın izleme deneyimine sahip olabilmemizdir. IPS Ekran’lar diğer normal monitörlerde yaşanan, “Ekrana tam karşıdan bakma gereği, açıya göre renk değişimi, yansıma kayıplarını” sıfıra indirir. Normal ekranlarda oturma ve bakma açımızı ayarlamamız gerekir. Baktığımız açıya göre renk canlılığı ve görüntü kalitesi, değişir.

IPS Monitör’de ise nerede oturduğumuz, ekrana hangi açıdan baktığımızın önemi olmadığı için her pozisyondan aynı görüntüyü alarak renk canlılığının görselliğini yaşayabiliriz.  IPS Ekran’lar diğer normal monitörlerde kullanılan 6 bit renk derinliğini’de 8 bit olarak sunmaktadır. Normal ekranlarda güneşin ekranda yansıması karşısında hemen hemen ekran görünemez hale gelirken, IPS Ekran’lar da ise bu yansıma en az seviyeye indirilmiştir. Ayrıca IPS Ekran’lar enerji tasarrufu ile bütçemize de önemli bir katkı sağlamaktadır.

www.fotopanorama360.com

IPS Monitör

www.fotopanorama360.comMonitörümüzün IPS Ekran olduğunu nasıl anlarız?

Evimizde ki monitörün IPS Ekran olup olmadığını anlayabilmek için ekrana sağ-sol  alt-üst ve çapraz açılardan bakarak ekranda görüntü ve renk kaybı olup olmadığını kontrol ederiz. Şayet her açıdan bakmamıza rağmen aynı izleme deneyimini alabiliyorsak ekranımız IPS Ekran’dır.

Kısaca IPS Ekran diğer normal monitörlerde olan tüm görüntü bozukluklarını gidererek bize net olan görüntü deneyimini sunar.

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın