DCP Digital Cinema Package Nedir ?

simge_2DCP nedir sorusu bir tür dijital film çıktısı özelliğinde olan Dijital Sinema Paketi (Digital Cinema Pakagce – DCP) ses ve görüntü için özel bir veri formatını içermesidir.

DCP‘nin nitelik ve özellikleri, Dijital Sinema Girişimciler birliği (DCI) adı altında toplanmış olan yedi  büyük Hollywood stüdyosu tarafından standartları belirlenmiş olup, ayrıca da Dijital Sinema Sistem Özellikleri başlığı altında standart bir şekle bağlanmıştır. Bu sistemde tek bir standardın sağlanmasıyla, farklı formatların oluşması engellenmiş ve global çapta bütün dünyaya yapılan film dağıtımlarında çıkacak olan olası sorunlara en başından engel olmak hedeflenmiştir.

Ayrıca daha da önemlisi belirli bir standardın olması, sistemin korsana karşı daha korumalı ve de güvenli olmasını sağlamaktadır. Günümüzde DCP standartında;  lisans ücretlerinin olmayışı, yüksek güvenlik seviyesi, üstün görüntü ve ses kalitesiyle geniş kitle tabanı tarafından 35 mm filmin varisi olarak kabul edilmektedir.
Uzun metrajlı sinema filmlerinin DCP‘leri genellikle Hard-Disk ortamında kullanıcıya teslim edilir. Gösterilecek Fragman ve reklamlar için ise USB flashdisk, DVD veya internet üzerinden indirme seçenekleri kullanılmaktadır.

www.fotopanorama360.com

Hard-Disc

simge_2DCP formunun içeriğinde medya dosyaları, paket listesi (PKL) ve bir ya da daha fazla bileşim listesi (CPL) bulunur. Bu bileşim listelerinde ise hangi resim dosyasının hangi ses dosyasıyla eşleşeceği ayrıca  varsa onlara uygun altyazı bilgisi belirlenmiştir. Bu sayede tek bir DCP’de birden fazla dil seçeneği görüntü kısmının her dil için ayrı kopyasına ihtiyaç duyulmadan sunulabilip disk alanı kullanımında da verimlilik sağlanmaktadır. Veri akış hızına bağlı olarak bir DCP dakika başına 1,5-2 GB kadar depolama alanı gerektirir.

DCP formunda resim bilgileri her bir kare için 12 bit X’Y’Z’ renk uzayında, JPEG 2000 formatında sıkıştırılmış hareketsiz görüntüler olarak depolanır. Ses bilgisi ise sıkıştırılmamış halde, 24 bit örnekleme derinliğine kadar, 48 KHz ya da 96 KHz örnekleme oranıyla depolanır. Resim ve Ses için MXF dosya formatı kullanılırken; altyazıların ise Texas Instruments Cine Canvas (C) formatına çevrilip, XML dosyası olarak depolanması gerekmektedir.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın